Domů Aktuality Navštivte běžně nepřístupné církevní památky

Navštivte běžně nepřístupné církevní památky

​Nemáte program na páteční večer? V tom případě máme pro vás jeden zajímavý tip. Po celé České republice se v rámci Noci kostelů otevřou brány více jak tisíce církevních památek. Jen v našem regionu jich budete moci navštívit přes třicet. Záštitu nad akcí převzala hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Myšlenka uspořádat tuto akci vznikla před třinácti lety ve Vídni, kde se také uskutečnila první Noc kostelů. Akce vzbudila takový zájem, že netrvalo dlouho a brzy se rozšířila i do Rakouska, Estonska, Lotyšska, na Slovensko a do České republiky. Jen vloni se jí u nás zúčastnilo téměř půl milionu návštěvníků. „Jedná se o výjimečnou akci, během které se veřejnosti otevřou svatostánky po celé naší zemi. Ačkoliv je mnohdy míjíme bez povšimnutí, nyní budeme mít jedinečnou příležitost nahlédnout do prastarých interiérů a vychutnat si jejich nezaměnitelnou atmosféru. Svůj význam nemají jen pro věřící, ale i pro ty, co rádi poznávají regionální historii a kulturu. Ráda bych poděkovala všem, kteří se na přípravě této akce podíleli. Věřím, že návštěvníci jejich úsilí ocení a že si odnesou spoustu pěkných zážitků,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

V Karlovarském kraji se otevřou brány více jak třiceti církevních památek, nejvíce jich pak najdete v okrese Karlovy Vary. Jejich kompletní přehled je uveřejněn na internetových stránkách akce. Těšit se můžete na bohatý doprovodný program, v němž nebudou chybět komentované prohlídky prostor, kam byste se za normálních okolností nedostali, koncerty, workshopy a mnoho dalšího.
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová