Domů Aktuality Národopisná kamna Williho Russe se na jaře vrátí do Muzea Cheb

Národopisná kamna Williho Russe se na jaře vrátí do Muzea Cheb

V únoru tohoto roku byla v kasematech Chebského hradu dokončena odborná demontáž unikátních kamen vyrobených v letech 1941 – 1944.  Jejich další cesta pak vedla do rukou restaurátorů. Na jaře příštího roku by se měla opět vrátit do Chebu a stát se tak dominantním exponátem národopisné části expozice.

Jedná se o vzácná kachlová kamna Williho Russe, která představují chebský (egerlandský) národopis v trojrozměrném obraze. Nabízejí ojedinělý pohled na zapomenutou minulost zdejšího regionu, kdy v šestnácti figurálních scénách představují významné zvyky a tradice hospodářského, církevního a rodinného života venkovského lidu na Chebsku. Čtrnáct krojovaných párů předvádí lidový oděv v různých částech regionu, a to od konce 18. století až po 30. a 40. léta 20. století. Plastické stuhy, jež se vlní mezi jednotlivými scénami, zachycují chebský dialekt v podobě 63 přísloví, pořekadel, mravních ponaučení, úryvků z koled a písňových textů. To vše doplňuje heraldická výzdoba čítající 71 znaků měst a rodových znaků.

V rámci restaurátorských prací prošla kamna procesem takzvaného odsolování, kdy byly jednotlivé kachle zbaveny solí, které pronikly do keramiky z vnitřních vyzdívek. Tyto práce jsou v současné době v konečné etapě. Zároveň probíhá odstraňování krust a výkvětů na keramice a pokračuje čištění cementu ze spár. Spárování drží dle vyjádření restaurátorů velice pevně a na některých místech bude opracované jen mikrobruskou. Pokračují také zkoušky glazur a bylo zahájeno lepení a zajišťování rozlomených a naprasklých kachlů.

O dalším postupu restaurátorských prací, na něž poskytl finance Karlovarský kraj, bude muzeum veřejnost i nadále informovat a návštěvníci se mohou těšit na závěrečnou etapu, tedy instalaci kamen v expozici Muzea Cheb.
Kamna by měla být v jarních měsících příštího roku představena poprvé v původní podobě, kterou jim dal jejich autor, krásenský sochař a keramik Willi Russ. Mohutné těleso kamen se základnou 286 x 145 cm výškou 238 cm bude dle autorského záměru usazeno na zděném soklu kopírujícím dnešní základnu kamen, vysokém 45 cm. Kamna budou doplněna rovněž o kamnovou lavici, tak jak  to u klasických chebských kachlových kamen bývalo pravidlem.

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková