Domů Aktuality Nadále pokračují restaurátorské práce na kamnech Williho Russe

Nadále pokračují restaurátorské práce na kamnech Williho Russe

​V pátek 5. února proběhl druhý kontrolní den v pražském ateliéru restaurátorky paní Sylvy Antal Čekalové. Restaurátorka podala podrobný výklad k hotovým pracím. Do poloviny měsíce února budou dokončeny práce spojené s odstraněním starých cementů a krust. Dokončeno bude také odstranění přetrvávajících výkvětů solí, které probíhá jednak chemickou a jednak mechanickou cestou. V některých případech jsou tyto práce technicky komplikovanější, a proto si vyžádaly větší časovou náročnost.

Průběžně s těmito pracemi jsou prováděny práce spojené s lepením rozbitých kachlů a se začišťováním vzniklých spojů. U všech dvanácti krojových párů bylo odstraněno jejich sádrové uchycení ke konzolkám. Při opětovné stavbě kamen bude jejich osazení zpevněno vnitřním drátem a ke konzolkám budou uchyceny na kamnářskou hlínu.

Restaurátorka seznámila s průběhem dalších zkoušek pro výběr nejvhodnějších glazur, engob a hlín.„Projednána byla také konečná povrchová úprava těch částí kachlů, kde byla původní glazura degradována krustami. Podle návrhu restaurátorky zůstanou tato místa, zajištěná proti dalším degradačním postupům, zachována jako bílé linky v glazuře kachlů, tedy bez barevných retuší“, sdělila ředitelka muzea Kulová.

Konzultována byla rovněž otázka doplnění chybějících hlaviček na figurách krojovaných párů na nároží i v reliéfních scénách. Řešena byla rovněž otázka chybějících zvířecích figurek.
Pro maximální přesnost restaurátorských doplňků, vzhledem k původní podobě, byla ze strany muzea doplněna fotodokumentace odkazující na předlohy, kterých při své práci mohl využívat již Willi Russ, a na fotografie z ateliéru autora. Kompletní fotodokumentace byla poskytnuta restaurátorce k dalšímu využití.

V následujícím období tak pod rukama restaurátorky začnou jednotlivé části kachle nabývat svoji finální podobu. Ta je nezbytným předpokladem pro závěrečnou etapu, kterou bude postavení Russových národopisných kamen v expozici Muzea Cheb.

„Jak již bylo mnohokrát zmíněno, unikátní Russova kamna budou dominantním exponátem národopisné části chystané nové expozice Muzea Cheb. Připravovaná instalace počítá s tím, že kamna budou veřejnosti poprvé představena v původní podobě, kterou jim jejich autor, krásenský sochař a keramik Willi Russ, zamýšlel dát,“ řekla radní pro kulturu a památkovou péči Oĺga Haláková.

Další kontrolní den je předběžně plánován za dva měsíce.

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková