Domů Aktuality Na SPŠ Ostrov se obnoví obor Technické lyceum

Na SPŠ Ostrov se obnoví obor Technické lyceum

technicke lyceum sps

Karlovarský kraj ve spolupráci se Střední průmyslovou školou Ostrov znovu otevře obor Technické lyceum. Škola obor nabízela již v minulosti, v době omezování gymnaziálního vzdělávání v kraji byl pak před 5 lety ukončen. Nyní se v tradici lycea pokračuje a od 1. září 2024 jej mohou studenti opět navštěvovat. Krajské vedení tak navazuje na dlouhodobý záměr posílení všeobecného vzdělávání a udržení technických oborů v souladu s celorepublikovými trendy ve školství.

„Jsem velmi rád, že se obor Technické lyceum opět vrací do oborové struktury školy. Dříve bylo lyceum otevřeno v kooperaci s firmou Witte Nejdek, která ho velmi podporovala. Jedná se o vhodné doplnění našich technických oborů, jež uvítají hlavně zájemci o všeobecnější vzdělání, kteří plánují pokračovat ve studiu na vysoké škole s nehumanitním zaměřením,“ uvedl ředitel SPŠ Ostrov Pavel Žemlička.

Studium technického lycea je koncipováno jako obor s vyšším podílem všeobecných předmětů hlavně přírodovědných oproti standardním technickým oborům. Je v něm zohledněna dostatečná výuka fyziky, matematiky a žáci se věnují dvěma cizím jazykům, aby byli připraveni studovat na vysokých školách především přírodovědného nebo technického zaměření.

Vedle všeobecné složky jsou ve výuce zastoupeny také odborné předměty, studium však nejde v této odbornosti do takové hloubky jako u standardních technických oborů. V minulých letech to bylo zaměření na Elektrotechniku strojírenství a informační technologii, pro školní rok 2024/2025 se počítá se zaměřením na Informační technologie. Žáci během studia absolvují zkoušky ECDL a získají tak mezinárodní certifikát v základním a pokročilém ovládání administrativních programů nebo se budou učit programovat a opravovat počítače, s tím, že v závěru studia by pak měli být schopni naprogramovat např. webové stránky.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková