Domů Aktuality Na krajském úřadu se uskutečnila konference o energetice. Debatoval také ministr životního prostředí

V zastupitelském sálu krajského úřadu proběhla konference „Zkrotíme energie: Jak na energetickou nezávislost obcí a měst“. Koncept jednotlivých bloků vycházel právě z požadavku na posilování energetické nezávislosti, díky které se domácnost, město či firma stane energeticky bezpečnější. Zazněly informace ohledně novinek v rámci státních podpůrných programů a podrobně byla rozebrána také oblast komunitní energetiky.

První přednáškový okruh byl věnován programům Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light poskytujícím dotace na výměnu obnovitelných zdrojů. „Hojná účast zájemců dokazuje, že problematika energetiky je opravdu aktuální a žádaná. Starostové a další zástupci měst a obcí se mohli seznámit s novými zjednodušenými podmínkami, které začnou platit od září 2023. Sníží se počet povinných dokumentů a celkový proces získání dotace bude tak podstatně snazší a dostupnější pro více domácností,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Karlovarského kraje Karel Jakobec s gescí v oblasti životního prostředí.

Program následně pokračoval panelovou debatou o transformaci uhelných regionů, jíž se účastnil ministr životního prostředí Petr Hladík a zástupci dvou dotčených území – člen Rady Karlovarského kraje pro oblast regionálního rozvoje Patrik Pizinger a hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

Odpolední sekce prezentací se zaměřila na modernizaci české energetiky, vystupující vyzdvihli zejména přínosy a možnosti obnovitelných zdrojů energie pro obce a firmy. Konferenci završilo téma komunitní energetiky, v rámci něhož byly nastíněny směry, které mohou pomoci správně využít její přínosy.
Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková