Domů Muzeum Karlovy Vary připravilo menší výstavu s názvem "Červeně barvené sklo"

Muzeum Karlovy Vary připravilo menší výstavu s názvem "Červeně barvené sklo"

Výstavu pořádá muzeum u příležitosti Mezinárodního roku skla. Právě letošní rok vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů Mezinárodním rokem skla. Rok fascinujícího materiálu ve všech jeho podobách.


Sklo provází lidstvo už dlouhá tisíciletí, o čemž svědčí také archeologické nálezy v podobě pravěkých nástrojů z obsidiánu, skleněných korálků a mnoho dalších. První skutečné sklo zřejmě vyrobili na pobřeží severní Sýrie, Mezopotámie nebo ve starověkém Egyptě, v antickém Římě se začalo používat v architektuře a postupně se s ním seznámili i Keltové a Slované.

Mezinárodní rok skla oslavuje 
sklo ve všech podobách. Od vzniku sklářských tradic a nejstarších sklářských hutí přes precizní ruční sklářskou výrobu a umění tavení, rytí, broušení a malování až po širokou škálu výrobků z průzračně čistého stolního skla. Své místo má ve sklářském světě také bižuterie, obří křišťálové lustry a moderní umělecké objekty.

V karlovarském muzeu bude ve vstupní hale k vidění malá výstava kolorovaného skla. To se začalo těšit veliké oblibě zhruba od 20. let 19. století. Jednalo se např. o zelenožluté sklo barvené uranem, modré sklo s příměsí kobaltu a rovněž červené sklo, které svůj odstín získalo díky mědi a zlatu. Bezbarvé sklo s příměsí zlata dalo vzniknout tzv. rubínovému sklu. V českých zemích se červené sklo vyrábělo zejména v severních Čechách a v Krkonoších. Novoborský sklář a podnikatel Friedrich Egermann vymyslel techniku červené a žluté lazury. Takto barvené sklo bylo často ještě zdobeno rytím a řezáním. Mimo sklenic na nápoje se červeně barvily také lázeňské pohárky nebo karafy.

Vystavené červené sklo si můžete v Muzeu Karlovy Vary prohlédnout do konce května.
Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace