Domů Aktuality Muzeum Cheb vydalo tradiční sborník a publikaci o stavebním vývoji města Chebu

Muzeum Cheb vydalo tradiční sborník a publikaci o stavebním vývoji města Chebu

Muzeum Cheb již tradičně vydává před Vánoci svůj sborník, jediné cíleně zaměřené periodikum na dějiny a přírodu chebského regionu a Karlovarského kraje. Tentokrát je hlavním lákadlem článek o řezbáři a loutkáři Gustavu Noskovi, ale zájemci v něm naleznou i další články s vlastivědnou, historickou a přírodovědnou tématikou.

V příspěvku s názvem Život s vůní lipového dřeva se čtenáři seznámí se životním příběhem řezbáře a občana města Chebu Gustava Noska, který je známý jako tvůrce nejdéle vystupující dvojice loutek Spejbla a Hurvínka. Druhý životopisný příspěvek připomíná operní pěvkyni a rodačku ze Střížova u Chebu Margarethu Kahler. Sborník obsahuje také článek o zdravotní péči na Karlovarsku v letech 1938 – 1945. Další z příspěvků reflektují například postup zpracování valdštejnských relikvií ve sbírce Muzea Cheb nebo si všímají popěvku na kachli slavných národopisných kamen Williho Russe. Na své si přijdou ale také milovníci přírody.

Druhou publikací je drobný příspěvek ke stavebnímu vývoji města Chebu až do současnosti, který přináší přehled jednotlivých stavebních akcí ve městě. Nechybí ani fotografická příloha se zejména nepublikovanými snímky z 2. poloviny 20. století.

I přesto, že je expozice muzea uzavřena, je možné obě publikace zakoupit v předvánočním týdnu na pokladně Muzea Cheb, a to od 18. do 23. prosince od 13 do 17 hodin.

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková