Nedělní odpoledne patřilo v Mariánských Lázních již tradičnímu Lázeňskému festivalu jablek. Kromě jarmarku místních výrobců a řemeslníků, výstavy starých regionálních odrůd ovoce, kulturních a hudebních vystoupení nechyběla ani soutěž o nejkrásnější jablko místních zahrádkářů, výtvarná soutěž pro děti ani velmi oblíbená soutěž o nejchutnější jablečný moučník a také vyhlášení výsledků ankety Zelená hvězda.
„Mariánskolázeňský festival je vždy milou oslavou podzimu, kterou na kolonádě podtrhuje vůně jablek. Jsem velmi rád, že se letos zapojilo do soutěže veřejnosti třináct tvůrců, kteří se utkali o vítězství se svými jablečnými moučníky. Nelehkým úkolem bylo také vybrat vítěze soutěže o nejhezčí jablko. Součástí odpoledne pak bylo i vyhlášení výsledků naší krajské ankety o ekologický počin, ten byl oceněn cenou Zelená hvězda. Letos ji obdrželi zástupci města Loket za úžasný projekt Environmentální park Třešňovka,“ uvedl náměstek hejtmana s gescí v oblasti životního prostředí Karel Jakobec.
Vítězný projekt 2. ročníku ankety Zelená hvězda “Environmentální park Třešňovka“ představuje veřejný prostor, kde se spojuje vzdělávání s odpočinkem a s ochranou přírody a krajiny. V prostoru vrchu Robič byla vybudována naučná a zábavná stezka, která se během pár měsíců stala jednou z nejnavštěvovanějších částí města a umožnuje zejména rodinám s dětmi aktivní odpočinek v přírodě. Vedle naučné stezky, jejíž součástí jsou různé herní prvky a instalace v podobě modelu údolí řeky, ještěrkoviště, hmyzího hotelu a další, došlo v místě k výsadbě několika desítek kultivarů třešní. Na místě byla provedena výsadba ovocných a parkových stromů, součástí projektu je také vybudování ojedinělé školní zahrady v historickém centru města a projekty zaměřené na vazbu péče o krajinu a zemědělství, jako je extenzivní chov hovězího dobytka, projekty zaměřené na chov a další. Projekt značně podpořil zpřístupnění krajiny Loketska občanům města i jeho návštěvníkům. Kromě ceny Zelená hvězda získalo město Loket také finanční podporu ve výši 50 tisíc korun.
Odpoledne se ale neslo také v duchu soutěže o nejchutnější jablečný moučník. Do té bylo přihlášeno celkem 13 výrobků, jež hodnotily mlsné jazýčky zástupců místní hotelové školy. Nejvíce bodů získal jablečný Sacherův dort, jehož výrobci byli Vladimír Tutoký a Petr Svoboda. O dva body porazili Kateřinu Gruntovou s jablečno-smetanovým moučníkem. Třetí místo pak získala Marie Eidelpesová se svým jablečným francouzským koláčem. Velmi milými výhrami pro soutěžící jistě byly nejen poháry a diplomy od Karlovarského kraje, ale také ceny od partnera akce, kterým byl Český rozhlas Karlovy Vary. Mezi nimi nechyběla ani kulinářská kniha Pochoutkový rok, jež obsahuje recepty z oblíbené celoroční soutěže rozhlasu.
Partnery akce byly Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Správy CHKO Slavkovský les, město Mariánské Lázně, Český zahrádkářský svaz, Hotelová škola Mariánské Lázně, společnost Ensana, Český rozhlas Karlovy Vary, Ekologické centrum Meluzína RC AB, Genové sady Tachovska, Technický a dopravní servis Mariánské Lázně.
Mariánskými Lázněmi se nesla vůně jablek, festival přinesl soutěže i vyhodnocení krajské ankety
Za stránku zodpovídá
Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace