Domů Aktuality Kreativci a firmy se mohou podílet na transformaci kraje

Kreativci a firmy se mohou podílet na transformaci kraje

Karlovarský kraj ve spolupráci s výzkumníky aktuálně zjišťuje potřeby místních aktérů a podnikatelů v kulturních a kreativních průmyslech.

Ti mohou své podněty sdělovat prostřednictvím online dotazníku nebo při osobních setkáních, jež budou probíhat v prosinci napříč regionem, mimo jiné v Sokolově, Mariánských Lázních, v Ostrově a Chebu. Mohou tak ovlivnit, jakým způsobem bude fungovat vznikající agentura pro kulturní a kreativní průmysly 4K, která je zároveň jedním ze strategických projektů Karlovarského kraje.

„Náš kraj se mění. Od uhlí a těžkého průmyslu míříme k udržitelné ekonomice s vysokou přidanou hodnotou. A právě rozvoj kulturních a kreativních průmyslů - od rukodělných řemesel až po architekturu, reklamu, scénické umění či filmový a herní průmysl - mohou proměně kraje velmi pomoci. Zjednodušeně řečeno, aby se Karlovarský kraj mohl efektivně transformovat, musíme podporovat kreativitu,“ vysvětlila Markéta Monsportová, uvolněná krajská zastupitelka, která má v gesci mimo jiné právě kreativní průmysly.

Agentura 4K by měla vzniknout na přelomu roku ve formě zapsaného ústavu a bude fungovat jako zastřešující organizace pro kulturní a kreativní průmysly v regionu. Na její fungování bude dohlížet odborná rada složená ze zástupců firem, kreativců a dalších odborníků. „Nevymýšlíme nic nového. Kulturní a kreativní průmysly, třeba výroba porcelánu a sklářství, tu mají tradici. Problém je v tom, že v jejich podpoře dlouhodobě zaostáváme. V současné době je podíl tohoto odvětví na ekonomice kraje třikrát menší než u srovnatelného Ústeckého kraje a téměř devětkrát menší, než je průměr ČR. To chceme pomocí 4K změnit. Aby se nám to povedlo, potřebujeme zapojit místní kreativce a průmysl a zjistit od nich, jak zlepšit podmínky pro jejich další rozvoj,” dodává Monsportová.

Karlovarský kraj patří společně s Ústeckým a Moravskoslezským krajem mezi strukturálně postižené regiony. Do těch aktuálně směřují finance z Operačního programu Spravedlivá transformace. Karlovarský kraj chce část těchto evropských dotací využít pro strategický projekt 4K zaměřený právě na systematickou podporu kulturních a kreativních průmyslů. Ty celosvětově patří v tvorbě HDP mezi nejrychleji rostoucí odvětví s velkým potenciálem vytvářet atraktivní pracovní místa a přispívat ke zvyšování kvality života.

Další vývoj agentury 4K bude už brzy možné sledovat na Facebooku