Domů Aktuality Královská mincovna v Jáchymově zve na přednášku

Královská mincovna v Jáchymově zve na přednášku

Přednáška historika karlovarského muzea Jana Nedvěda s názvem „Jáchymovský úsvit – počátky města a triumf luteránství“ seznámí návštěvníky s historií Jáchymova a dalšími zajímavostmi, které se k městu vztahují.

Chybět nebudou informace o založení osady, jejím rozvoji, zisku městských práv a s tím související pronikání luterských myšlenek do života ve městě. Společně se stříbrnou horečkou totiž přicházely do Jáchymova také osobnosti s reformními idejemi, dále sektáři a představitelé snad všech směrů tehdejšího křesťanství střední Evropy. Jáchymov se stal místem sociálně-politických střetů.

Díky luteránství byl Jáchymov považován za centrum vzdělanosti a pravé víry. Posluchači se dozvědí, jak vypadal život jáchymovských obyvatel v polovině 16. století, jakou roli hrála ve městě škola, hudba, ale třeba také místní krčmy.

Přednáška se uskuteční v sobotu 22. 10. 2022 od 17 do 18:30 hodin v prostorech muzea Královské mincovny Jáchymov.
Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková