Domů Aktuality Krajští zástupci se sešli s německými vládními prezidenty z Horních Falc a Horních Franků

Krajští zástupci se sešli s německými vládními prezidenty z Horních Falc a Horních Franků

hejtman Karlovarského kraje a vládní prezidenti z Německa

Vedení Karlovarského kraje je v úzkém kontaktu se zástupci Spolkové republiky Německo. Pravidelně se setkávají, přičemž na obou stranách hranice je viditelná snaha a vůle o intenzivní spolupráci a využití geografické blízkosti na maximum. Další z takových setkání se uskutečnilo v Císařských lázních, kde ke společnému stolu zasedli hejtman, radní pro oblast regionálního rozvoje a vládní prezidenti Horních Falc a Horních Franků.

Dotyční se naposledy setkali v červenci na Česko-bavorském přeshraničním kongresu v bavorském městě Cham. Na předchozí shledání plynule navázali a pokračovali v debatě o tématech, která jsou ve vzájemné spolupráci klíčová. Těmi jsou zdravotnictví, tedy přeshraniční zdravotní péče, vzdělávání a doprava, ale dotkli se i dalších oblastí.

„Na kooperaci v rámci přeshraniční péče jsme se sladili už před nějakou dobou. Aktuálně probíhá úprava legislativy, aby zdravotní pojišťovny mohly hradit péči také v německých zdravotnických zařízeních, stejný proces absolvují také pojišťovny v Německu. Překvapujícím byl pro nás fakt, že také v Německu čelí problému s nedostatkem pediatrů. Zatímco u nás je to problém pramenící z historicky nerovnoměrných kapacit studentů zaměřující se na obor pediatrie, v Německu je to otázka financí, když medicína je jedním z nejdražších vysokoškolských oborů,“ shrnul první projednávané téma hejtman Petr Kulhánek.

Další významnou sférou vzájemného propojení je vzdělávání. Vysokoškolská nabídka v kraji se od září letošního roku rozšíří o dva zbrusu nové obory: Kinantropologie – wellness specialista a Management a digitální technologie. Na vzniku druhého jmenovaného oboru se podílela Západočeská univerzita v Plzni a Hochschule Amberg-Weiden. Oborů by ve vzájemné spolupráci mohlo v budoucnu přibývat. K tomu by zajisté přispěla posílená výuka německého jazyka na českých školách.

„O tom, že bychom rádi propojili různé typy vzdělávacích zařízení na obou stranách hranice jsme diskutovali už opakovaně, nyní jsme se ale dotkli také možné spolupráce v rámci vědy a výzkumu. V Karlovarském kraji budou realizovány dva strategické projekty, které právě na inovacích a vědeckém výzkumu stojí. Těmi jsou Karlovarské inovační centrum a Centrum lázeňského výzkumu, kterým byla nedávno schválena evropská dotace,“ doplnil radní pro oblasti regionálního rozvoje Patrik Pizinger.

Tématem, na něž Karlovarský kraj dlouhodobě a neúnavně upozorňuje, je napojení dálnice D6 na německou A93. Česká dálnice je připravena, míč je tedy na německé straně. Kromě silniční dopravy přišla během setkání řeč také na dopravu železniční a její rozvoj, zejména pak elektrifikace trati od české státní hranice až do Norimberka.

Na závěr setkání pak němečtí vládní prezidenti obdrželi pozvánku na 2. ročník česko-bavorsko-saského Festivalu bez hranic, který má za cíl stmelovat příhraniční regiony a představovat společné kulturní projekty. Ten se v letošním roce uskuteční ve dnech 20. a 21. září v Aši a Karlových Varech. 

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková
Datum aktualizace