Domů Aktuality Krajský pracovní trh v lepším světle

Krajský pracovní trh v lepším světle

pracovníci

Karlovarský kraj je často vnímán jako region s omezenými pracovními příležitostmi a nízkými platy. Nedávná analýza nabídek práce na veřejných pracovních portálech odhaluje, že situace je mnohem pozitivnější, než si lidé myslí. Zveřejněná data se týkají pracovních nabídek pro uchazeče s maturitou nebo dokončeným vysokoškolským vzděláním.

Práce je tu dost!

Navzdory všeobecnému mínění se Karlovarský kraj umístil na pátém místě v České republice v počtu pracovních nabídek na 100 000 obyvatel. S 183,25 nabídkami na 100 000 obyvatel předčí mnoho jiných regionů, včetně Ústeckého, Libereckého, a dokonce i Zlínského kraje.
 

graf 1

Graf: Počet nabídek práce (uchazeči s maturitou/dokončeným VŠ vzděláním) na 100 000 obyvatel, zdroj dat: Analýza nabídek práce, vlastní zpracování.

V případě uchazečů s maturitou je Karlovarský kraj v počtu nabídek práce dokonce na čtvrtém místě, v případě uchazečů s VŠ na sedmém, stále tedy nejlépe ze všech strukturálně postižených krajů.

graf 2

Graf: Počet nabídek práce dle požadovaného vzdělání uchazečů na 100 000 obyvatel, zdroj dat: Analýza nabídek práce, vlastní zpracování.


Samozřejmě je zároveň třeba vnímat specifikum Karlovarského kraje a s ním se pojící specifika pracovního trhu, ve kterých se odráží orientace na služby a lázeňství.

Pro středoškolsky vzdělané uchazeče se nejčastěji objevují nabídky pro zdravotní sestry, recepční, manažery nebo obchodní zástupce, pro vysokoškolsky vzdělané jsou často poptáváni lékaři, učitelé a manažeři.

Konkurenceschopné mzdy pro vysokoškolsky vzdělané

Další zajímavý fakt se týká mezd vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. Ačkoliv při pohledu na nabídky všeobecně nebo na nabídky pro uchazeče s maturitou je výše mezd opravdu nejnižší v ČR, v případě nabídek pro vysokoškolsky vzdělané uchazeče se Karlovarský kraj umístil na 6. místě v České republice s průměrnou nabízenou mzdou 47 286 Kč.

To je jen těsně za tradičně silnými regiony jako Středočeský kraj a před mnoha jinými kraji. Tento údaj ukazuje, že Karlovarský kraj dokáže ocenit a snaží se přilákat vysoce kvalifikované odborníky konkurenceschopnými platy.

graf 3

Graf: Průměrná výše mzdy u uvedených nabídek (průměr mzdy mezi dolní a horní hranicí), zdroj dat: Analýza nabídek práce, vlastní zpracování.


Velký rozdíl mezi mzdami pro pracovníky s maturitou a vysokoškolsky vzdělané (více než 10 000 Kč) naznačuje, že v kraji je vysoká poptávka po vysoce kvalifikovaných pracovnících. To může navzdory veřejnému mínění vytvářet dobré podmínky pro kariérní růst a motivovat k návratu vysokoškolsky vzdělané lidi.

Kromě údajů souvisejících s počtem nabídek a průměrnou mzdou je zajímavý i fakt, že dle této analýzy jsou zaměstnavatelé v Karlovarském kraji nejvíce transparentní, co se týče nabídek s uvedenou mzdou, těch tvoří 63,4 %, zatímco v Praze je tomu tak jen u 26,9 % nabídek.

Problematika pendlerů v Karlovarském kraji

Ačkoli Karlovarský kraj nabízí konkurenceschopné mzdy pro vysokoškolsky vzdělané pracovníky, situace pro osoby s maturitním vzděláním zůstává výzvou. S uváděnou průměrnou mzdou 37 077 Kč pro pracovníky s maturitou, která je nejnižší v České republice, není překvapivé, že mnoho obyvatel kraje hledá pracovní příležitosti v sousedním Německu.

Blízkost německých hranic představuje pro obyvatele Karlovarského kraje jak výzvu, tak příležitost. Německý pracovní trh tradičně nabízí vyšší mzdy, a to i pro pozice nevyžadující vysokoškolské vzdělání.

Například měsíční minimální mzda v Německu k 1. lednu 2024 publikovaná Eurostatem činila 2 054 EUR (téměř 52 000 Kč). To je výrazně více než průměrná mzda pro pracovníky s maturitou v Karlovarském kraji. Tento rozdíl v platech vytváří silnou motivaci pro přeshraniční dojíždění nebo dokonce stěhování za prací.

Tento trend určitě není neměnný. Lidé pro vyšší mzdu často obětují životní komfort a spoustu času během dojíždění. Pro zmírnění pendlerství je nutné nejen zvyšovat průměrné mzdy, ale také konkurovat nabídkou benefitů – ať už se jedná o flexibilnější pracovní dobu, delší dovolenou, nebo podporu vzdělávání. Kombinace výše zmíněného by mohla část pendlerů namotivovat k práci v regionu.

Autorkou textu je Věra Marková, analytička Karlovarského kraje

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková
Datum aktualizace