Domů Aktuality Kraj podpoří projekt S knížkou do života

Kraj podpoří projekt S knížkou do života

​Nejeden výzkum říká, že čtení dětem, a to už i miminkům, rozvíjí jejich pozdější schopnost učit se, podporuje kreativitu, zvídavost, představivost a celkově má velký vliv na jejich intelekt. A právě z těchto důvodů se vedení Karlovarského kraje rozhodlo podpořit projekt S knížkou do života, do něhož se zapojí regionální knihovny. Na prvním červnovém zasedání rady mu odsouhlasilo příspěvek ve výši 92,5 tisíce korun.
Projekt S knížkou do života je zaměřen na vzdělávací, sociální, citový, kulturní a kreativní rozvoj dítěte již od jeho narození a na budování rodinných vazeb prostřednictvím společného čtení a návazných aktivit. Rodiče mají díky němu pochopit, jaký význam mají čtenářské dovednosti pro rozvoj dítěte a jeho budoucnost, zároveň si ale projekt klade za cíl také poradit, jak to dělat správně, přičemž nabídne podpůrné služby a společná setkání v knihovnách včetně výběru vhodné literatury.

„V rámci projektu budou rodinám předány motivační sety podle věku dítěte. Připraveny budou jak pro ty nejmenší ve věku 0 až 3 let, kdy děti dostanou svou první knížku, tak pro ty větší ve věku 3 až 5 let. Rodiny se zároveň mohou těšit na zajímavé programy v knihovnách s možností přizvání externích lektorů pro vzdělávání rodičů v různých oblastech týkajících se komplexního rozvoje dětí a budování rodinných vztahů. Knihovny jsou v tomto ohledu jednoznačně skvělým místem proto, aby zde rodiny společně trávily svůj volný čas a všestranně se rozvíjely,“ uvedla radní pro oblast kultury a památkové péče Oľga Haláková.

Ze schválené podpory má být pořízeno celkem 925 setů. Mezi instituce zapojené do projektu budou patřit Městská knihovna Nová Role, Městská knihovna Ostrov, Městská knihovna Chodov, Obecní knihovna Dalovice, Krajská knihovna KV, Knihovna MKS Horní Slavkov, Městská knihovna Sokolov, Obecní knihovna Královské Poříčí, Městská knihovna Mariánské Lázně, Městská knihovna Loket a Městská knihovna, kulturní a informační centrum Jáchymov.