Domů Aktuality Kraj letos rozdělí první dotace do oblasti sportu

Kraj letos rozdělí první dotace do oblasti sportu

Fotbalista

Sport je jednou z oblastí, která je Karlovarským krajem dlouhodobě a významně podporována. Také letos sem míří velká část peněz z krajského rozpočtu. Radní v pondělí odsouhlasili rozdělení prostředků v prvních dvou dotačních programech. Na podporu vrcholového sportu půjde celkem 6 milionů korun a na pořádání velkých sportovních akcí 3,4 milionu korun. Fanoušci sportu se mají tedy rozhodně na co těšit. O části schválených dotací bude rozhodovat ještě krajské zastupitelstvo.

Na podporu vrcholového sportu byla z rozpočtu Karlovarského kraje vyčleněna částka 6 milionů korun. K rukám krajských úředníků putovalo 41 žádostí o dotace, přičemž všechny splnily požadované podmínky. Při jejich kontrole byla posuzována nejen jejich bezdlužnost, ale také případné duplicity. „V rámci tohoto dotačního programu podporujeme vrcholové sportovní kolektivy a jednotlivce působící ve sportovních soutěžích na nejvyšší národní nebo mezinárodní úrovni. Je obecně známo, že vrcholový sport dokáže spojovat lidi různého postavení, rozvijí jejich sociální dovednosti, přispívá k uvědomění si regionální identity a vzbuzuje v nich hrdost. Zároveň mnohé motivuje k vlastní sportovní činnosti a zejména pak u dětí je to více než vítané. Celkové požadavky jednotlivých klubů stejně jako vloni i letos přesáhly alokaci dotačního programu. Vyšplhaly se na částku 15 milionů korun. Museli jsme tedy přistoupit k jejich krácení. Podpora nakonec směřuje ke všem úspěšným klubům napříč sporty, od vzpěračů v Rotavě, přes chodovské stolní tenisty, sokolovské fotbalisty až po karlovarské hokejisty, včetně parahokejového klubu Sharks,“ uvedl krajský radní pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák.

Do dotačního programu na podporu sportovních akcí s celkovou alokací 3,5 milionu korun bylo podáno 42 žádostí, z toho 7 bylo ze strany žadatelů stornováno. Celkem tedy bylo hodnoceno 35 žádostí. „V rámci tohoto dotačního programu podporujeme větší sportovní akce s náklady minimálně ve výši 300 tisíc korun. Stejně jako v předchozím případě si i zde žadatelé zažádali o podstatně větší objem peněz, než který jim byl k dispozici. Po odečtení všech nezpůsobilých žádostí dosahovaly jejich požadavky částky téměř 11,5 milionu korun. Mezi akcemi, jež usilovaly o naší podporu, jsou již tradičně hojně navštěvované motokrosové Grand Prix of Czech Republic v Lokti, karlovarský City triatlon, nebo například Evropská liga ve volejbalu mužů a žen či mezinárodní turnaj žen v házené O Štít města Chebu,“ uzavřel Jindřich Čermák.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová