Domů Komora vydala novou Hospodářskou ročenku Karlovarského kraje

Komora vydala novou Hospodářskou ročenku Karlovarského kraje

Hospodářská ročenka

Jak se v loňském roce dařilo firmám a městům v regionu? To mapuje Hospodářská ročenka, kterou tradičně vydává Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) ve spolupráci s Karlovarským krajem. Publikace komplexně rozebírá ekonomický vývoj v loňském roce napříč jednotlivými odvětvími.

„Naše Hospodářská ročenka každoročně přináší detailní pohled na ekonomické ukazatele, statistiky, klíčové informace a rozhovory se zástupci významných firem a starosty obcí s rozšířenou působností,“ řekl předseda představenstva KHK KK Tomáš Linda. „Rok 2024 byl pro Karlovarský kraj v mnoha ohledech přelomový, ať už se jedná o nové investiční příležitosti, společenský dialog či pokračující snahy o stabilizaci našich klíčových odvětví. Do kraje přišli noví investoři, kteří přinášejí nejen kapitál, ale také vytvářejí zajímavá pracovní místa. Nové pracovní příležitosti se stávají nejen důvodem pro návrat mnohých rodin zpět do regionu, ale zároveň nabízejí příležitosti odborníkům z jiných částí republiky, kteří díky těmto šancím nacházejí důvod zapustit kořeny právě u nás,“ sdělil. Rok 2024 byl podle jeho slov také ve znamení intenzivního dialogu mezi zaměstnavateli a zástupci středních a vysokých škol, kteří společně s hospodářskou komorou hledali cesty, jak přizpůsobit oborovou strukturu aktuálním potřebám trhu práce.

Důležitou součástí ročenky je také výhled na následující měsíce. „Budeme stavět Krajské inovační centrum a v přípravě je řada projektů financovaných z operačního programu Spravedlivá transformace,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Podle jejích slov je jedním z cílů zajistit příchod dalších investorů.

Čtenáři v ročence najdou i výsledky průzkumu mezi členskými firmami. Z něj vyplynulo, že se oproti předešlému roku dařilo lépe téměř 17 % společností, přes dvě procenta firem vidí loňský dokonce jako mnohem lepší než rok 2023. Dalších 20 % hodnotilo dva poslední roky shodně a 23 % respondentů vidělo loňský rok jako horší. Přes 31 % společností hodnotilo svoji loňskou situaci proti roku 2023 v některých aspektech horší a v některých lepší. Největší zlepšení vidí část firem v počtu zakázek, dostupnosti surovin a materiálů a digitalizaci a automatizaci procesů. Počet zakázek byl zároveň také nejčastějším aspektem, proč se dalším společnostem loni tolik nedařilo. Situaci zhoršovala i zvýšená byrokracie, nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců nebo třeba daňové zatížení. Víc než 33 % zástupců společností čeká od letošního roku zlepšení, zato pesimistické výhledy do roku 2025 má jen 10 %. Většina, 56 %, vidí letošní rok neutrálně.

Strojírenství a zpracovatelský průmysl

Rok 2024 přinesl útlum pro část strojírenských a zpracovatelských firem v Karlovarském kraji, protože čelily menšímu počtu zakázek a rostoucím nákladům. Výkon průmyslu klesal, což bylo způsobeno slabou poptávkou a nižšími exportními zakázkami. K výzvám nadále patřila nejistota na trhu, geopolitická rizika a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Přesto jsou firmy optimistické a v roce 2025 očekávají oživení zahraničních trhů.

Cestovní ruch a lázeňství

Pro lázeňství byl rok 2024 prvním "normálním" rokem v postcovidovém období. Pokles zájmu návštěvníků z Česka a Arabského poloostrova byl kompenzován klienty z jiných trhů. Odborníci volají po větší osvětě - lázně jsou důležité nejen pro léčbu a rekonvalescenci, ale i jako prevence. Také v lázeňství, ač jde o tradiční odvětví, se stále více  začínají používat ty nejmodernější technologie, jako je virtuální realita, telemedicína a umělá inteligence.

Energetika

Energetika v Karlovarském kraji čelila výzvám spojeným s přechodem na ekologičtější zdroje energie a postupným útlumem těžby uhlí. Konvenční zdroje elektřiny nejsou schopny konkurovat nízkým cenám elektrické energie kvůli vysokým nákladům na emisní povolenky. Do teplárenství se kromě toho také loni významně promítaly zvyšující se ceny vstupního paliva, ale i náklady na opravy a údržbu systému. Proces odchodu od uhlí nabíral výrazně rychlejší tempo, než byly původní odhady, které hovořily o roku 2030 a dále.

Informační technologie

V roce 2024 zaznamenalo odvětví informačních technologií v regionu růst, zejména v oblasti digitalizace, automatizace a kybernetické bezpečnosti. Potenciál vidí odborníci v investicích do zabezpečené 5G infrastruktury, která přinese nové příležitosti pro rozvoj komunikačních a datových technologií. Právě to může firmám i celému kraji zajistit konkurenceschopnost a hospodářský růst. Zejména v oblasti eGovernmentu se Karlovarský kraj zaměřoval na tvorbu digitální technické mapy a zavádění jednotné digitální platformy, která usnadní poskytování dat občanům. Tento pokrok umožňuje vyšší efektivitu ve správě a řízení regionu. U velké části municipalit byla navíc vysoká poptávka a zájem o využívání chytrých a úsporných řešení v oblasti ‚smartcity‘. Problémem zůstával nedostatek kvalifikovaných IT pracovníků.

Stavebnictví

Stavební produkce v Česku v prvním pololetí 2024 klesla o 4 %, přičemž klíčovou roli ve stabilizaci odvětví hrály veřejné investice. Veřejný sektor zadal zakázky v hodnotě 159 miliard korun, což představuje 40% nárůst oproti roku 2023. Bez těchto investic by stavebnictví čelilo vážným problémům. Privátní investice, zejména v bytové výstavbě, zažívaly v minulém roce výrazný útlum. Bytová výstavba se v regionech takřka zastavila. Svou roli hrály ceny nemovitostí, stále vysoké úrokové sazby a nedůvěra lidí v budoucnost zapříčiněná nestabilní bezpečnostní situací ve světě.

Vzdělávání

V Karlovarském kraji pokračovaly i loni jednání o veřejné vysoké škole. Její absence má negativní dopady na sociální, ekonomické a demografické aspekty regionu. Rozvoj vysokého školství zdůraznil při své loňské návštěvě kraje i prezident Petr Pavel. KHK KK stále aktivně pracovala na zřízení poboček vysokých škol, identifikaci chybějících oborů a spolupráci s místními firmami na zajištění praxí pro studenty. Pokračovala vysoká poptávka po absolventech v oblasti IT, strojírenství, elektro, ekonomiky a zdravotnických oborů. V roce 2024 byl na chebské fakultě Západočeské univerzity v Plzni otevřen nový obor.

Hospodářská ročenka je k dispozici v tištěné podobě v sídle KHK KK (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 478/33, Cheb) a v elektronické podobě na webových stránkách. Pracovníci hospodářské komory připravili také anglickou a německou verzi. 

(Tisková zpráva KHK KK)

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace