Domů Aktuality Karlovarský kraj věnuje na pomoc oblastem zasaženým povodněmi půl milionu korun

Karlovarský kraj věnuje na pomoc oblastem zasaženým povodněmi půl milionu korun

povodně

Už to více než měsíc, co Česko zasáhly extrémní vytrvalé deště. Mnoho částí republiky však škody a následky živelní katastrofy bude likvidovat ještě dlouho. Na pomoc oblastem postiženým ničivými povodněmi věnuje Karlovarský kraj finanční dar ve výši 500 000 korun. Schválili to krajští radní na jednom ze svých posledních zasedání.

„Rada Karlovarského kraje má ve své pravomoci poskytnout k těmto účelům maximálně půl milionu korun. Částku jsme využili v maximální výši a finanční pomoc budeme distribuovat přes neziskovou organizaci Člověk v tísni, která má s humanitární pomocí dlouholeté zkušenosti nejen v České republice. Další podpora bude už na rozhodnutí nového vedení kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Karel Jakobec.

Rozsah povodní je na mnoha místech horší než v letech 1997 a 2002. K nejhůře zasaženým lokalitám patří Moravskoslezský a Olomoucký kraj, konkrétně Krnovsko a Jesenicko. Pracovníci Člověka v tísni v těchto místech navštívili už přes 1200 domácností. Vyhodnocují škody, zjišťují, co lidé nejvíce potřebují, a řeší s nimi konkrétní formu pomoci. Krajské finance se využijí na obnovu domácností, materiální a potravinovou pomoc.

Karlovarský kraj směřoval pomoc postiženým regionům hned, jakmile byla situace v území klidná. Hasičský záchranný sbor vyslal odřad čítající více než tři desítky hasičů, potřebnou techniku a vybavení. Odřad byl nasazen do první linie, která byla určena na záchranu zdraví a životů obyvatel, přičemž se podařilo zachránit 248 osob. Činnost hasičů v postižených oblastech pokračuje i nadále. Aktuálně odřad funguje v Moravskoslezském kraji, právě v okolí Krnova, kde pomáhá při likvidačních pracích. Do oblasti Jesenicka odjel psycholog hasičů, který poskytuje první psychologickou pomoc lidem, jakkoliv zasaženým povodněmi.

Kromě toho v objektu Krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru byl v provozu humanitární sklad, kam lidé mohli nosit trvanlivé potraviny, balenou vodu a úklidové prostředky a pomůcky. Shromážděno bylo několik desítek tun, které putovaly na pomoc potřebným.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková