Domů Aktuality Karlovarský kraj se připravuje na extrémně nebezpečný silný vítr

Karlovarský kraj se připravuje na extrémně nebezpečný silný vítr

​Nejvyšší stupeň nebezpečí hrozí podle varování Českého hydrometeorologického ústavu v souvislosti s orkánem Sabine, který postupuje ze západní Evropy směrem k ČR. Vítr o rychlosti s nárazy nad 110 km/h by měl přijít během noci na pondělí a v pondělí ráno 10. února zasáhnout Karlovarský kraj. Vzhledem k tomu, že může dojít k přerušení dodávek elektrické energie, vyvracení stromů a neprůjezdnosti komunikací, k ohrožení zdraví a životů lidí při pohybu venku, jsou v pohotovosti složky Integrovaného záchranného systému, byly aktivovány také složky městské policie a technické služby jednotlivých měst.

„Hasiči, policisté i záchranáři navýšili síly i prostředky, aby mohli zasahovat v případě potřeby. O možných rizicích byli informováni starostové měst a obcí. Apeluji na všechny občany, aby skutečně brali toto nebezpečí extrémně silného větru vážně, omezili pohyb venku, zajistili svoje domovy a nikam necestovali. Informovali jsme také ředitele škol v regionu, aby akceptovali případné absence žáků z důvodu dopravních komplikací, jež se mohou vyskytnout v autobusové, železniční a samozřejmě i v osobní dopravě. Veškeré informace budou k dispozici na stránkách Karlovarského kraje a sociálních sítích,“ upozornil hejtman Petr Kubis.

Z důvodu zachování bezpečnosti železničního provozu bylo nařízeno Správou železniční dopravní cesty zajistit v okamžiku extrémně silného větru zastavení provozu na zasažené trati, případně traťovém úseku. Vlaky, které se budou v daném okamžiku nacházet na trati, dojedou do nejbližší stanice, kde ukončí z důvodu bezpečnosti svoji jízdu.

Lidé by měli sledovat vývoj situace na webu ČHMÚ a ve sdělovacích prostředcích, informace z Karlovarského kraje pak na webu a na Facebooku. Je nutné nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů, dále nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. Řidiči by měli jet maximálně opatrně a pomalu, protože větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Na horách se musí omezit vycházení a dodržovat pokyny Horské služby ČR.