Domů Aktuality Karlovarský kraj prezentoval veřejnosti návrh studie na revitalizaci volnočasového areálu v blízkosti Svatošských skal

​O návrhu Studie revitalizace volnočasového areálu Svatošské skály, která by měla určit budoucí podobu tohoto území, diskutovali zástupci Karlovarského kraje a široké veřejnosti v rámci veřejné konzultace, která se uskutečnila v úterý 7. března v Kulturním domě Dvorana Loket.

Náměstek hejtmana Karlovarského kraje Dalibor Blažek i zástupci krajského úřadu nejprve představili důvody ke zpracování studie. Karlovarský kraj získal volnočasový areál do vlastnictví v roce 2019 s podmínkou pro využívání k volnočasové a rekreační funkci. Veřejnosti byly představeny také hlavní cíle studie, tedy vytvoření odborného podkladu pro rozhodnutí Karlovarského kraje jako vlastníka tohoto areálu o způsobu jeho revitalizace, která by měla respektovat kvalitu přírody a vytvářet kvalitní podmínky nejen pro pěší, vodáckou i cyklistickou turistiku a jiné, případně naučné aktivity. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o vyhledávané a atraktivní místo pro obyvatele a návštěvníky Karlovarského kraje, je zapotřebí daný areál citlivě a udržitelnou formou kultivovat a zároveň zohlednit a respektovat řadu limitů a omezení, kterými je areál dotčen.

Samotný obsah návrhu studie prezentovali její zpracovatelé architekti Zdeněk Pech a Matěj Šebek, krajinářské řešení představila Michaela Zudová. V první části své prezentace se věnovali analýze současného stavu areálu. Následně se veřejnost dozvěděla podrobnosti navržené podoby revitalizace, především doporučení ve vztahu ke stávajícím objektům a veřejným prostranstvím, která by měla sloužit pro volnočasové a rekreační využití zejména obyvatelům regionu. Důležitou součástí návrhu studie je návrh zkvalitnění technické a zelené infrastruktury. Při navrhování tohoto řešení bylo potřeba se řídit limity, například Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les či záplavovým územím řeky Ohře.

Představený návrh studie nepracuje s navýšením kapacity ubytovaných osob, ani s navýšením intenzity motorizované dopravy do areálu po oblíbené cyklostezce kolem řeky Ohře. Důležitým bodem návrhu je vedení trasy cyklostezky středem areálu a otevření prostoru areálu více pro jeho návštěvníky.

Do následné diskuse se z několika desítek přítomných zapojil také stávající nájemce volnočasového areálu a poukázal na některé části řešení revitalizace v návrhu studie, které by doporučoval řešit jiným způsobem. Další vystupující z řad veřejnosti projevili zájem o variantní řešení studie, které sloužilo jako podklad pro jednání s objednatelem studie. Tyto varianty Karlovarský kraj, podle radního Patrika Pizingera, zveřejní na webových stránkách kraje a všechny připomínky, které krajský úřad k návrhu studie obdrží, budou vypořádány a případně zohledněny ve finální podobě tohoto koncepčního dokumentu.

Připomínky a podněty k návrhu studie, která je zveřejněna na webových stránkách Karlovarského kraje, lze uplatňovat do 21. března. Veškeré podrobnosti naleznete zde.
Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková