Domů Aktuality Karlovarský kraj požádal vládu o opětovné vyhlášení nouzového stavu, stejně jako ostatní regiony

Kraje požádaly vládu o vyhlášení nouzového stavu. Připojil se k nim i Karlovarský kraj s tím, že by de facto nouzový stav bez přestávky pokračoval i po  půlnoci z 14. na 15. února 2021, kdy měl být ukončen.  Prodloužení nouzového stavu platí ale jen dalších 14 dní, protože hejtmani tento krok považují za mimořádný a nesmí být využíván k omezování normálního života a chodu země. Zároveň hejtmani vyzvali premiéra Andreje Babiše a ostatní členy vlády k tomu, aby byl okamžitě ve Sněmovně projednán návrh pandemického zákona. Následně vláda pokračování nouzového stavu schválila.
„Pokračování nouzového stavu je při stálém přehlcení jednotek intenzivní péče po celé zemi a zvlášť v našem regionu jediné řešení. Byl bych velmi rád, kdyby se to naši občané snažili pochopit, a děkuji všem za trpělivost. Nemůžeme nechat zdravotnický systém, aby se zhroutil a ohrozilo by to zdraví mnoha lidí. My se zase budeme snažit jasně a srozumitelně informovat o tom, jaký je stav obsazenosti lůžek intenzivní péče v nemocnicích, což bude hlavní kritérium, od kterého se bude odvíjet každá změna jednotlivých opatření. Původně jsme s kolegy hejtmany předložili  celou řadu možných změn týkajících se například regulované otevření obchodů, služeb, sportovních a kulturních zařízení. Hygienici a další odborníci ve zdravotnictví se ale shodli, že to nyní není možné. Proto jsme se napříč kraji dohodli, že prioritou pro nás v tuto chvíli je návrat žáků do škol. V první řadě jde o maturitní ročníky a žáky 9. tříd, pak ve vlnách o další žáky. Zruší se omezení úředních hodin na úřadech. Obchody, služby a provoz sportovních zařízení, včetně lyžařských areálů se budou otevírat až koncem února, za přísných hygienických opatření, podle toho, jak se budou vyvíjet údaje o počtech pacientů na jednotkách intenzivní péče nemocnic v ČR. Chceme, aby začalo očkování pedagogů při návratu do škol a připravily se podmínky pro samotestování zaměstnanců ve firmách,“ uved hejtman Petr Kulhánek.

Hlavní zásady pro pokračování nouzového stavu:
Od 1. 3. 2021 se vrátí do škol žáci 9. ročníků a maturitních ročníků, následovat budou po etapách další žáci

S návratem žáků do škol se otevře Centrální rezervační systém na očkování pro pedagogické pracovníky školských zařízení, kteří budou zařazení do priorit státní očkovací strategie

Stát nastaví jasné podmínky pro samotestování zaměstnanců ve firmách, bude o něm informovat

Zruší se omezení úředních hodin v institucích veřejné správy, tedy mimo jiné na obecních, městských a krajských úřadech

Ministerstvo zdravotnictví bude sledovat průběžná data obsazenosti lůžek intenzivní péče v nemocnicích a podle toho zřejmě koncem února za přísných hygienických opatření (počet zákazníků podle plochy provozovny) přikročí ke změnám ohledně zavřených obchodů, služeb, sportovních a kulturních zařízení a sportovních areálů

Odpovědnost za zvládnutí a řešení krizového stavu zůstává na vládě. Kraje budou s vládou pravidelně každých 10 dní vyhodnocovat situaci. Premiér také přislíbil, že se v úterý 16. 2. 2021 členové vlády sejdou k jednání s opozicí ohledně urychleného projednání pandemického zákona a dalšího řešení jednotlivých kroků ke zvládnutí pandemie.