Ve dnech 24. a 25. 4. 2023 proběhly na Krajském úřadě Karlovarského kraje workshopy „SPRAVEDLIVÁ TRANSFORMACE UHELNÝCH REGIONŮ A KLÍČOVÉ PŘEDPOKLADY ÚSPĚŠNÉHO PROJEKTU“ pro veřejný a pro soukromý sektor.
Nevyhnutelná proměna uhelných regionů je spojená s finanční podporou, která má napomoci ekonomicky i sociálně vyvážené transformaci. Tento workshop nabídl účastníkům přehled nejaktuálnějších zdrojů financování, ale také konzultaci jednotlivých kroků designu, přípravy i realizace projektů, jež zajistí potřebný dopad v území. Součástí prezentace byly reálné ukázky úspěšných projektů.
Workshopy byly zaměřeny na tyto oblasti:
Operační program Spravedlivá transformace (OPST) - je v období 2021–2027 zcela novým programem zaměřeným na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. V České republice se týká Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Cílem podpory je umožnit regionům a lidem řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady transformace, která je zaměřena na dosažení cílů Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu pro rok 2030 a klimaticky neutrálního hospodářství Evropské unie do roku 2050.
Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje (Strategie RE:START) - je vládní strategií hospodářské přeměny dlouhodobě ekonomicky a sociálně znevýhodněných regionů ČR. Strategie RE:START se promítla i do přípravy Plánu spravedlivé územní transformace (PSÚT), který byl podkladem pro Program Spravedlivá transformace. Činnost výkonného týmu RE:START je v období 01/2023 – 12/2028 je podporována EU a zaměřuje se na činnost spojenou s aktivitami vedoucími k podpoře transformace tzv. uhelných regionů.
Podpora implementace Fondu pro spravedlivou transformaci (Support to the Implementation of the Just Transition in the Czech Republic) – v České republice se jedná o název projektu zaměřeného na posílení institucionální a administrativní kapacity při implementaci tohoto fondu, zejména jeho prvního pilíře. Součástí asistence je průzkumné šetření, organizace informačních a vzdělávacích akcí, přenos dobrých praktik a další aktivity. Projekt trvá celkem 20 měsíců, tedy do června roku 2024.
Podpora českým orgánům při zlepšování jejich schopnosti realizovat projekty v rámci III. pilíře - Společnost PwC byla v ČR pověřena DG REGIO úkolem podporovat Ministerstvo životního prostředí České republiky (MŽP) při využívání PSLF v JTM, poskytovat poradenství při posuzování vhodného projektu pro III. pilíř JTM a poskytovat přímou poradenskou podporu omezenému počtu vybraných projektů. Blending grantů a finančních nástrojů vyžaduje kombinaci nástrojů a aktivit, které povedou ke včasnému dodání výsledků pro MŽP i tři české JT regiony a umožní jejich efektivní realizaci.
Následně se workshop přesunul do Ústí nad Labem, kde se konal na konci měsíce dubna.
Následně se workshop přesunul do Ústí nad Labem, kde se konal na konci měsíce dubna.
Za stránku zodpovídá
Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace