Domů Aktuality Karlovarský kraj hostí výroční politický dialog, hlavním tématem bude budoucnost uhelných regionů

Ve dnech 27. a 28. června se v Karlovarském kraji uskuteční již čtvrtý výroční politický dialog Iniciativy Evropské unie pro uhelné regiony v transformaci. Na programu budou odborné diskuze za přítomnosti zástupců Evropské komise pro energetiku, soudržnost a reformy, vybraných ministrů české vlády a hejtmanů strukturálně postižených regionů.
„Karlovarský kraj prochází postupnou transformací, a proto považuji toto setkání za velmi důležité. Kromě toho, že budeme mít možnost s eurokomisaři a zástupci české vlády projednat aktuální stav transformace v regionu, budeme si moci vyslechnout i další zkušenosti, které pro nás mohou být při cestě ke klimatické neutralitě přínosné,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Kromě odborných diskuzí se účastníci Výročního politického dialogu (Annual Political Dialogue – APD) vydají také například na prohlídku do teplárny v Karlových Varech, kombinátu ve Vřesové a do sídla společnosti Sokolovská uhelná právní nástupce, a.s., s jejímiž zástupci vyjedou také k jezeru Medard. Právě rekultivace jezera Medard je totiž jedním za strategických projektů v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace.

„Evropský politický dialog nabízí jedinečnou možnost, kdy je možné přímo zde v Karlovarském kraji projednat s nejvyššími představiteli Evropské komise, zástupci a aktéry z uhelných regionů EU a zástupci veřejné správy důležité kroky v proměně regionu, který byl v minulosti závislý na těžbě uhlí. Přechodu k moderní ekonomice má pomoct Operační program Spravedlivá transformace, v jehož implementaci patří Česká republika mezi státy, které jsou nejdále a zároveň mají i významnou alokaci. Karlovarský kraj tak na obnovu ekonomiky získá 6,3 miliardy korun, které směřují zaměřená nejen na obnovu území po těžbě, změnu provozu podniků či rekvalifikaci pracovníků, ale i oblastí nepřímo souvisejících s transformací, například vzdělávání a vybavení škol,“ doplnil ministr životního prostředí Petr Hladík.

Akci pořádá Evropská komise a Karlovarský kraj s podporou Evropského výboru regionů.
Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková