Domů Aktuality Karlovarský kraj dominuje na mezinárodním jednání uhelných regionů

Karlovarský kraj dominuje na mezinárodním jednání uhelných regionů

apd

Karlovarský kraj si nadále intenzivně drží pozici klíčového hráče na poli vyjednávání o finanční podpoře uhelných regionů Evropy. Prokazuje to i na jednání již 5. ročníku Výročního politického dialogu uhelných regionů, který se právě v těchto dnech koná ve slovinském Velenje. Před rokem tuto akci hostil Karlovarský kraj v Karlových Varech, kde také vzniklo „Karlovarské prohlášení uhelných regionů“, jež podepsalo 22 signatáři z 11 regionů Evropy. A právě témata prohlášení a budoucnost uhelných regionů zcela ovládají dvoudenní jednání.

„Toto každoroční politické jednání a teze prohlášení uhelných regionů jsou apelem na evropskou politiku a evropský rozpočet, který by měl cíleně směřovat k tomu, aby hospodářsky a strukturálně postižené regiony měly možnost snížit své disparity vůči ostatním krajům,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Akci společně pořádají Evropská komise, Ministerstvo soudržnosti a regionálního rozvoje Slovinska a město Velenje. Pozvány jsou účastněné strany ze všech uhelných, rašelinných, hnědouhelných a břidlicových regionů EU. Společně pak hodnotí dosažený pokrok a diskutují o společných výzvách, kterým čelí v dnešní rychle se vyvíjející energetické situaci. Diskuse vede řada řečníků, například Maroš Šefčovič, který je výkonným místopředsedou Evropské komise pro evropskou zelenou dohodu, interinstitucionální vztahy a prognózy nebo hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

„Tento typ jednání umožňuje nejen veřejně na mezinárodním poli prezentovat praktické zkušenosti a problémy uhelných krajů, ale i utužovat kontakty s ostatními leadery uhelných regionů i vrcholných představitelů EU. Právě to je nesmírně důležité při vyjednávání dalších finančních podpor i pro Karlovarský kraj. Jsem přesvědčen o tom, že podpora našich regionů by měla trvat dále, a to bez ohledu na to, kdo z politiků bude sedět v evropském parlamentu nebo v místních či regionálních vládách“, doplnil hejtman Petr Kulhánek.

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková