Domů Aktuality Karlovarský kraj chce pořídit moderní nízkoemisní autobusy

Karlovarský kraj chce pořídit moderní nízkoemisní autobusy

​Ve veřejné linkové dopravě na území našeho regionu mohou v budoucnu cestující vozit nízkoemisní autobusy. O dotaci na jejich pořízení se bude ucházet Karlovarský kraj. Celkem předloží 4 žádosti, každou do výše 200 milionů korun. Pořídit by chtěl okolo 150 autobusů, které nahradí stávající vozidla veřejné autobusové dopravy.
​„Přihlásíme se do výzvy v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, kde je v současnosti na pořízení nízkoemisních vozidel vyčleněno 1, 9 miliardy korun. Peníze jsou přitom určeny pro tři strukturálně postižené kraje, tedy i pro Karlovarský. Musíme být řádně připraveni, vytvořit studii proveditelnosti, abychom mohli v červnu podat všechny čtyři žádosti,“ uvedl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.

Nová nízkoemisní vozidla na stlačený plyn jsou podstatně ekologičtější než současné autobusy a znamenají minimální zátěž pro životní prostředí. „Jde o nízkopodlažní vozy s moderním informačním a odbavovacím systémem. Kompletně bychom obměnili většinu autobusů, které v současnosti jezdí ve veřejné linkové dopravě v našem regionu,“ dodal Martin Hurajčík. Na území kraje v současnosti působí 7 dopravců zajišťujících regionální autobusovou dopravu, kteří celkem používají v provozu 202 autobusů veřejné linkové dopravy. Ovšem pouze 8 autobusů splňuje aktuální platnou emisní normu EURO 6, ostatní vozy odpovídají starším normám.

Pokud by podmínkou získání dotace z IROP bylo, že žadatelem musí být provozovatel autobusové dopravy, nabízí se možnost založení vlastní krajské společnosti. "Další z možných variant by mohl být i vznik společného dopravního podniku s účastí měst, které už dnes provozují městskou hromadnou dopravu. Dosáhli bychom tak mnohem efektivnějšího a komfortnějšího systému pro cestující,“ uzavřel náměstek hejtmanky.