Domů Aktuality Karlovarský folklorní festival roztančí celý kraj

Karlovarský folklorní festival roztančí celý kraj

​Už po třiadvacáté ožijí Karlovy Vary a další místa kraje tancem, temperamentní muzikou a barevnými kroji či kostýmy. Od úterý 4. do neděle 9. září uvidí návštěvníci tradičního Karlovarského folklorního festivalu 12 souborů z ČR i ze zahraničí. Festivalový týden nabídne řadu zajímavých akcí včetně krojovaného průvodu lázeňským městem. Organizátorem festivalu je karlovarský Soubor písní a tanců Dyleň.
Nejvzdálenějším souborem bude Spandan Sanskrutik Trust z indického Ahmedabadu. Tento ansámbl se představí divákům hned v úterý, a to na jedinečném celovečerním představení v karlovarském hotelu Imperial. Spolu s ním předvede folklor orientu také alžírský soubor Thiwizi v pořadu pod názvem Tance tisíce a jedné noci. Z východu Evropy přijede rumunská umělecká skupina, balkánský rytmus pak na festivalu zajistí soubor Cas Ilinden z makedonské Bitoly.

Tradice svých rodných regionů představí návštěvníkům také šest dalších tuzemských souborů. Region Chodska zastupují hned dvě uskupení – dudácká muzika z Domažlic a Národopisný soubor Postřekov. Kouzelnou oblast jižních Čech a její tradice odráží ve svých vystoupeních kovářovský soubor Kovářovan.  Západní Čechy bude reprezentovat Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje či soubor písní a tanců Rokytí. A zapomenout nelze na domácí pořadatelský soubor Dyleň, jenž v loňském roce oslavil šedesát let vlastní existence. Jeho členové se starají o řádný průběh festivalu a zároveň stíhají představovat folklor širší oblasti Karlovarska.

Soubory zavítají taktéž do divadla ve Františkových Lázních, na kolonádu v Mariánských Lázních, do bečovských zámeckých zahrad, na Mírové náměstí v Ostrově i do Kulturního domu v Jáchymově. V Karlových Varech bude možno sledovat umělecké projevy tanečníků a muzikantů na otevřených scénách podél řeky Teplé, v Becherově vile nebo v kavárně Havana v rámci Makedonského večera. Sobotní večerní galaprogram, kterému předchází krojovaný průvod centrem města, se odehraje jako každoročně na jevišti velkého sálu lázeňského hotelu Thermal. Následující ráno nabídnou prostory Tržní kolonády příhodné místo pro snídani a přípitek s účinkujícími. S naším krajem se rozloučí folkloristé z celého světa odpoledním programem v Lokti, který mimo jiné nabízí zábavně-naučný pořad pro děti Folklorní stezka.

Kompletní program akce najdou zájemci na stránkách festivalu, sledovat ale také mohou facebookovou stránku Karlovarský folklorní festival a oficiální Instagram @kffestival.