Domů Aktuality Karlovarská nemocnice obdržela prestižní evropskou cenu

Karlovarská nemocnice obdržela prestižní evropskou cenu

​Mezi nejle​pší pracoviště v České republice, která poskytují péči pacientům s cévními mozkovými příhodami, se zařadila Nemocnice Karlovy Vary. Ta obdržela prestižní platinovou plaketu udělovanou evropskou organizací ESO (European Stroke Organisation) ve spolupráci s iniciativou Angels. Je to druhé nejvyšší ocenění, jež iniciativa uděluje, a znamená to, že vybrané pracoviště poskytuje péči na velmi vysoké úrovni.

"Pro naši nemocnici jde o velký úspěch a o potvrzení, že jsme se vydali správným směrem. A díky tomu se v Karlových Varech dostane pacientům s cévními mozkovými příhodami té nejlepší péče," říká Jitka Samáková, generální ředitelka Karlovarské krajské nemocnice s tím, že v mnoha ohledech tato regionální nemocnice převyšuje i jiná pracoviště u nás nebo v zahraničí. Typicky například v rychlosti, s jakou se pacientům s mozkovou příhodou dostane potřebné péče.  "U cévních mozkových příhod, kterým se lidově většinou říká mrtvice, je právě čas naprosto zásadní. Rychlost, s jakou pacient dostane potřebnou péči totiž rozhoduje o tom, zda se navrátí do běžného života, bude mít následky, či zemře," potvrzuje Igor Karpowicz, primář oceněného Neurologického oddělení Nemocnice v Karlových Varech.

Cévní mozkové příhody vznikají na základě trombózy, embolie nebo krvácení a jsou druhou  nejčastější neúrazovou příčinou úmrtí v České republice. U pacienta náhle dochází k zneprůchodnění cév zásobujících mozek kyslíkem a následně k jeho závažnému poškození. "Pro záchranu pacienta je proto důležité v první řadě zjistit příčinu mozkové příhody a co nejdříve obnovit zásobování mozku kyslíkem," vysvětluje Karpowicz s tím, že na pomyslném  republikovém žebříčku v rychlosti zahájení trombolytické péče je karlovarská nemocnice na čelních místech. Tyto údaje jsou hodnoceny každý měsíc a za celý rok 2017 dosáhla karlovarská nemocnice na pomyslné 7. místo.  "V praxi to znamená, že pokud je v našem regionu pacient postižen cévní mozkovou příhodou, byla mu péče průměrně za celý rok 2017 poskytnuta už za 20 minut." Šance pacientů v Karlovarském kraji na záchranu a návrat k normálnímu životu je tedy velmi vysoká.

V uplynulých letech došlo k racionalizaci diagnostiky i léčby tak, že v řadě parametrů  předstihlo karlovarské pracoviště i  i mnoho fakultních nemocnic.  Pomáhá tomu  aktivní spolupráce karlovarské neurologie s urgentním příjmem nemocnice (Emergency), kdy diagnostikovaný pacient podstupuje například trombolýzu, čili léčbu zaměřenou na rozpuštění krevní sraženiny, velmi rychle po předání záchrannou službou. "Nejde přitom o nijak zanedbatelná čísla. Jen v roce 2017 bylo v karlovarské nemocnici hospitalizováno 371 nemocných s diagnózou mozková příhoda, 63 procent těchto nemocných prošlo intenzivní péčí. 43 procent nemocných s mozkovou příhodou bylo léčeno v úvodu systémovou léčbou pomocí trombolýzy," upozorňuje Karpowicz.

Udělení prestižní plakety má o to vyšší hodnotu, že jde o multikriteriální hodnocení komplexní péče o nemocné s mozkovou příhodou,, Při rozhodování o jejím udělení se tak neposuzuje jen rychlost, kdy je léčba poskytnuta, ale také používané metody, jejich úspěšnost i míra péče ošetřovatelské či rehabilitační. Nejvyšší stupeň ocenění, diamantovou plaketu, získala v ČR za rok 2017 pouze dvě pracoviště. Karlovy Vary jsou pak jedním z devíti míst, která obdržela druhé nejvyšší ocenění, tedy plaketu platinovou.