Domů Aktuality Kariérové poradenství na školách je důležitý, ale podceňovaný nástroj. Volá proto po reformě

exkurze

Sedm procent žáků po nástupu na střední školu zjistí, že si vybrali špatně a přestupují jinam, a až třicet procent absolventů středních škol odchází pracovat mimo svůj obor. Jak tuto situaci zlepšit? Přispět by k tomu mohla reforma kariérového poradenství. I to byl jeden z důležitých závěrů zatím poslední exkurze kariérových poradců. Tu tentokrát Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) uspořádala ve WITTE Automotive.

„Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje se kariérovému poradenství věnuje dlouhodobě. Jednou z pravidelných činností jsou i exkurze kariérových poradců. Ty pořádáme jednou za čtvrt roku,“ potvrdila Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK.

Kariéroví poradci v rámci projektu zamíří do jedné konkrétní firmy, která v regionu působí. A jak takové setkání vypadá? „Zástupce personálního oddělení představí společnost a celou její organizační strukturu. Poradci si tak udělají jasný obrázek o tom, jaké pozice zde najdou uplatnění - a to od uklízeček po management. Následně zástupce společnosti popíše, jaké mají na dané pozice kvalifikační požadavky, jaký nabízí benefitní systém a jaké jsou platové podmínky. Poradci se poté podívají do provozu, aby poznali pracovní prostředí jednotlivých pozic. Součástí exkurze je i workshop na nějaké aktuální téma. Tentokrát tím tématem bylo: Kariérní poradce a překážky nebo příležitosti v jeho roli. Cílem bylo dát poradcům prostor pro to říct, co je v jejich práci těší, ale i co je naopak tíží,“ popsala Barbora Volfová, zástupkyně ředitelky KHK KK.

Naposledy zamířili školní kariéroví poradci do ostrovského závodu WITTE Automotive. „Vítáme, jakým způsobem se snaží KHK KK pomáhat firmám v regionu i místnímu trhu práce. Pomáhat zlepšení situace chceme i my, proto jsme se rádi zapojili také do tohoto projektu,“ uvedl Petr Tužil, personalista WITTE Automotive. „Kariérové poradenství hraje z pohledu WITTE Automotive významnou roli při formování trhu práce. Podle průzkumů zjistí sedm procent žáků po nástupu na střední školu, že si vybrali špatně. A až třicet procent absolventů středních škol odchází pracovat mimo svůj obor. To nabourává předpoklad, že dostatek studentů třeba na strojních školách zajistí oboru i dostatek uchazečů o práci,“ vysvětlil. Workshop podle jeho slov přinesl řadu zajímavých poznatků. „Kariéroví poradci mají upřímnou snahu pomáhat žákům, aby si vybrali studijní obor dobře, ale naráží na řadu překážek. Chybí jim například čas a odbornost. Necítí podporu ministerstva školství, které neřeší třeba právě podporu kontinuálního vzdělávání poradců. Navíc se často setkávají s tím, že s nimi nespolupracují ani třídní učitelé a rodiče. Mezi poradci, zástupci firem i KHK KK panuje shoda, že je potřeba hledat a společně rozvíjet nové cesty, které školákům pomohou identifikovat správnou volbu oboru. Velký potenciál má přizpůsobení  moderních metod a diagnostik úspěšně používaných ve firemním prostředí Společně pomoct poznat dětem své talenty a potenciál je v této době klíčová investice do budoucnosti nejenom Karlovarského kraje.“ doplnil.

Exkurze do firem nejsou jedinou činností Krajské hospodářské komory Karlovarského v oblasti kariérového poradenství. Komora se stará o jeho rozvoj i tím, že pro školy zdarma organizuje exkurze žáků ve firmách, besedy s podnikateli i s úspěšnými manažery a odborníky z regionálních společností a workshopy na podporu podnikavosti. „Věnujeme se právě i kariérovým poradcům, kterým pomáháme s orientací na trhu práce, ale také pro ně například hledáme vhodné metody a pomůcky, Navíc jsme vytvořili webové aplikace pro kariérové poradenství – mujzivotposkole.czcestakzamestnani.cz, které pravidelně aktualizujeme,“ uzavřela ředitelka KHK KK Lenka Mansfeldová.

(TZ KHK KK)

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková