Na krajském úřadě se uskutečnilo setkání se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj na téma: Jak nastartovat systém garantovaného bydlení v konkrétních krocích. Jednání zorganizoval radní pro oblast sociálních věcí Robert Pisár a zúčastnili se jej ředitel odboru pro sociální začleňování Martin Šimáček, vedoucí oddělení koncepce dostupného bydlení Vít Lesák z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, pracovníci krajského úřadu, zástupci Magistrátu města Karlovy Vary a městských úřadů z území Karlovarského kraje.
Vít Lesák seznámil účastníky s problematikou připravovaného zákona o podpoře v bydlení, u kterého dochází v současné době k vypořádávání připomínek pro předložení během podzimu vládě, a to tak, aby mohl být v příštím roce projednán ve Sněmovně a nabýt účinnosti v lednu roku 2025.
Přijetí zákona pomůže chránit 1,3 milionu osob ohrožených bytovou nouzí. Jedná se zejména o děti, seniory, samoživitele a oběti domácího násilí. Přijetím zákona by mělo dojít ke snížení počtu osob v bytové nouzi o 30 % za 10 let. V bytové nouzi se nyní nachází 154 tisíc obyvatel ČR (z toho více než 2/3 připadá na rodiny s dětmi). Zákon má zpomalit nárůst počtu dětí ve státní péči, bytová nouze totiž výrazně zvyšuje pravděpodobnost odebrání dětí z rodin či nedokončení vzdělání. Zákon by měl také omezit sekundární trh s bydlením, a to díky cenovým mapám a kontrolám standardu bytů v evidenci a přinést systémové řešení, které bude spolu s dalšími nástroji fungovat dlouhodobě. Díky tomu lze lépe nastavit investice do bydlení.
Druhé projednávané téma, které představil Martin Šimáček, bylo fungování Agentury pro sociální začleňování. Agentura je součástí Sekce veřejného investování, výstavby a sociálního začleňování MMR a spolupracuje i s Karlovarským krajem. Je jediným institucionálním aktérem na celostátní úrovni, který se zaměřuje na koordinované řešení sociálního vyloučení a také hlavním nástrojem Vlády ČR pro realizaci sociálního začleňování na místní úrovni. Hlavní činností agentury je spolupráce s obcemi, svazky obcí a místními akčními skupinami na koordinaci aktivit sociálního začleňování.
Na území Karlovarského kraje nyní agentura spolupracuje s obcemi Sokolov, Kraslice, Vřesová, Aš a na Projektu „Karlovarský kraj podporuje sociální začleňování odborně a systémově“. Hlavním cílem projektu je vytvoření systému podpory procesů sociálního začleňování na území Karlovarského kraje. Projekt se zaměřuje na podporu činností v oblasti podpory dostupného bydlení pro lidi v bytové nouzi, v oblasti dluhů, oddlužení mládeže a rozvoje vzdělávání. Vzniká systém garantovaného bydlení na krajské úrovni (jediný kraj v ČR) a též Nadační fond Karlovarského kraje, který mimo jiné podporuje i oblast bydlení.