Domů Aktuality Interní auditoři z Karlovarského kraje se sešli na netradičním místě

Interní auditoři z Karlovarského kraje se sešli na netradičním místě

​V Karlovarském kraji se letos uskutečnilo v pořadí již druhé setkání interních auditorů a odborníků z oblasti veřejnosprávní kontroly. Jednání, na které dorazily tři desítky účastníků z regionu, proběhlo 14. listopadu v jedinečném prostředí Světa záchranářů v Karlových Varech. Centrum, jež nemá v Evropě obdoby, bylo vybudováno za podpory Evropské unie a jeho smyslem je naučit návštěvníky předcházet rizikům, která na ně číhají v běžném životě.

setkani-auditoru2-small.jpgAreál centra tvoří několik specifických budov včetně improvizované nemocnice, policejní služebny nebo hasičské stanice, jež jsou vybaveny odpovídající technikou pro věrnou simulaci rizikových situací. Nechybí ani moderní dopravní hřiště s železničním přejezdem a motorovým vlakem. „K dispozici je i moderní přednáškový sál, který jsme využili pro uspořádání podzimního setkání. Naším záměrem bylo podpořit vzájemnou spolupráci regionálních interních auditorů, posílit pracovní kontakty a v neposlední řadě si také vyměnit potřebné informace a nové zkušenosti. A to vše v neformálním a zároveň inspirativním prostředí,“ uvedla Irena Krolopová z odboru interního auditu a kontroly Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Program setkání byl koncipován v souladu s aktuálními a poptávanými tématy. Martin Rais z krajského úřadu si připravil prezentaci o dopadech Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (GRPD), do praxe. Janka Danihelová následně pohovořila o zkušenostech s realizací auditní zakázky zaměřené na vyřizování žádostí o informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.

Nový elektronický systém přijímání žádostí o dotace na krajském úřadu přiblížil ve své prezentaci Karel Kolařík. Pilotní projekt elektronizace dotací byl zahájen v  srpnu v souvislosti s přijímáním žádostí ve druhé vlně kotlíkových dotací a předpokládáme, že od roku 2018 bude možné podávat všechny žádosti o dotace z rozpočtu kraje výhradně elektronicky. O přezkoumání hospodaření územních celků Karlovarského kraje ve druhém pololetí letošního roku poté mluvila Drahoslava Ježková. Na konec vystoupila vedoucí odboru interního auditu a kontroly krajského úřadu Drahomíra Stefanovičová, která seznámila účastníky s vybranými legislativními změnami, konkrétně pak s novenou zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, a s informacemi z říjnové porady krajských interních auditorů. Na tento bod navázala zajímavá diskuse o zkušenostech z realizace interních auditů a veřejnosprávních kontrol.

Úplný závěr setkání patřil Veronice Krajsové, prezidentce Asociace Záchranný kruh, která centrum provozuje. „Paní prezidentka přiblížila historii, vizi i strategii Světa záchranářů a pozvala zájemce na příjemnou komentovanou prohlídku areálu. Věříme, že každý účastník odcházel z jednání nejen s novými poznatky, ale také s množstvím pěkných zážitků a povzbuzením k další práci,“ dodala Irena Krolopová.
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová