Domů Aktuality Institut lázeňství a balneologie představil projekt Centrum lázeňského výzkumu

Institut lázeňství a balneologie představil projekt Centrum lázeňského výzkumu

centrum lazenskeho vyzkumu

V Krajské knihovně Karlovy Vary byl představen projekt Institutu lázeňství a balneologie s názvem „Centrum lázeňského výzkumu“. Jedná se o jeden ze strategických projektů kraje směřujících k podpoře z Operačního programu Spravedlivá transformace.

Projekt se snaží reagovat na současný stav, kdy podle dat vynakládá Karlovarský kraj nejnižší výdaje na výzkumně-vývojové aktivity v rámci České republiky. Hlavním cílem je proto posílit význam vědy, inovací a využívání špičkových technologií vyvinutých výzkumnými pracovníky, jako zdrojů konkurenceschopnosti Karlovarského kraje. Dále se zaměřuje také na zvyšování jejich přínosů pro dlouhodobý hospodářský růst se specifickým důrazem na oblast lázeňství a balneologie.

V rámci projektu bude realizován základní a aplikovaný výzkum, který má prokázat účinky lázeňské léčebně rehabilitační péče a zabývat se bude i ochranou a udržitelným využíváním přírodních léčivých zdrojů včetně okolní lázeňské krajiny.

Lázeňství a balneologie jsou jednou z domén strategie RIS3 a patří mezi hlavní obory kraje. Jejich postupy vycházejí z tradičních hodnot, ale stále při nich absentují nové vědecké poznatky, které by napomohly objektivizaci léčebných efektů lázeňských procedur.
Významná část projektů je zaměřena i na socioekonomické vědy zkoumající dopad lázeňství na regionální rozvoj kraje.

Realizace projektu bude probíhat ve spolupráci s Akademií věd ČR, ČVUT v Praze, ZČU v Plzni a také dalšími výzkumnými organizacemi, vysokými školami, místními zájmovými organizacemi, soukromou i veřejnou sférou. Všechny aktivity a výstupy projektu mají primární cíl – zvýšit kvalitu, konkurenceschopnost a prestiž lázní Karlovarského kraje. V dlouhodobém horizontu Centrum lázeňského výzkumu zabrání odlivu talentů z regionu a zároveň přiláká kvalifikované vědecké pracovníky, kteří budou mít možnost pracovat a rozvíjet se v Karlovarském kraji, a tak přispět k jeho dalšímu rozvoji.

Další fotografie z představení projektu

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková