Domů Aktuality Hejtmanská soutěž na téma „Karlovarský kraj – můj domov“ děti nadchla, přihlásil se rekordní počet výtvarníků

Hodnocení soutěže

Rekordní počet prací se sešel v soutěži pro děti a mládež, kterou každoročně vyhlašuje hejtman Karlovarského kraje. O hodnotné ceny v podobě mobilních telefonů, tabletů a bezdrátových sluchátek letos usilovalo na 251 nadaných výtvarníků z regionu, což je nejvíce za celou desetiletou historii konání soutěže. Odborná porota, která se včera sešla na krajském úřadě, vybírala nejenom výherce, ale také práce pro doprovodnou výstavu.

Letošní téma úzce souviselo s naším regionem. Úkolem dětí bylo zamyslet se nad tím, odkud pocházejí, co je pro jejich okolí specifické a na co jsou případně hrdé nebo naopak. Cílem soutěže bylo podpořit u dětí pocit sounáležitosti s místem, kde žijí, tedy s Karlovarským krajem, a zároveň od nich získat jedinečný pohled na domov, v němž vyrůstají. Soutěžilo se jako obvykle ve dvou věkových kategoriích, přičemž první byla určena pro děti od 6 do 10 let, do druhé se pak mohli hlásit mladí výtvarníci ve věku 11 až 15 let.

Stejně jako v minulých letech v porotě zasedli ředitel Galerie umění Karlovy Vary Jan Samec a vedoucí výtvarného oboru na Základní umělecké škole Antonína Dvořáka Karlovy Vary Ivana Sedláčková. „Komisi velmi potěšilo to ohromné množství prací, které bylo do soutěže přihlášeno. Při výběru jsme se snažili najít to nejoriginálnější vyjádření zadaného tématu, které autorovi nebo autorce nikdo nevnuknul. Při výběru prací pro výstavu nám pak šlo o to, aby byly zastoupeny všechny techniky a abychom neupřednostňovali zdánlivě atraktivnější malbu, která je na první pohled líbivější než třeba kresba a grafika,“ uvedl Jan Samec s tím, že kromě prvního, druhého a třetího místa bude ještě uděleno i čestné ocenění.

Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny v druhé polovině září a uveřejněny na webu Karlovarského kraje, sociálních sítích a v tištěných Krajských listech. Doprovodná výstava, kde bude k vidění 20 nejlepších prací z celé soutěže, proběhne v termínu od 16. září do 18. října ve foyer budovy A krajského úřadu.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová