Domů Aktuality Hejtmani jednali v našem kraji

Hejtmani jednali v našem kraji

​Požadavek systémově navyšovat finance pro zdravotníky, podpora zvýšení platů školských pracovníků a odmítnutí zpoplatnění silnic I. třídy. Nejen nad těmito tématy se ve Františkových Lázních sešli členové Rady Asociace krajů ČR.

Hejtmani přijali Memorandum o systémovém financování navyšovaní platů a mezd zdravotnických pracovníků. „Pro rok 2018 požadujeme garanci desetiprocentního navýšení platů zdravotníků prostřednictvím úhradové vyhlášky. Společně se zavazujeme, že veškeré peníze, které obdržíme, dostanou všichni krajští zdravotní pracovníci včas,“ uvedla předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Zástupci asociace a ministerstva zdravotnictví se sejdou ke společnému podpisu memoranda v pondělí 2. října.

Směrem k ministerstvu financí kraje vyslaly zásadní apel s žádostí o převedení dotačních titulů pro místní samosprávy ze státu na kraje. „Asociace krajů zastává názor, že kraje jsou tvořeny městy a obcemi, a z toho důvodu nejlépe znají místní podmínky a problémy. Proto vyzýváme ministra financí, aby dotační prostředky na opravy místních komunikací převedl do správy krajů, a za to nabízíme padesátiprocentní finanční spoluúčast, kterou přispějeme z krajských rozpočtů,“ uvedla Jana Vildumetzová a dodala: „Znamená to, že pokud bychom na opravy místních komunikací obdrželi například 300 milionů korun, vynaložíme úplně stejnou částku ze svého.“

Kraje rovněž s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým podepsaly dodatek k Memorandu o spolupráci s hospodářskou komorou z roku 2015. Rozšíření zahrnuje odmítavé stanovisko ke zpoplatnění silnic I. třídy a podporu úsilí o nastolení rovnováhy na trhu práce související s nedostatkem pracovních sil. „Kraje jednoznačně nesouhlasí se zpoplatněním 960 kilometrů silnic I. třídy. Pokud by k němu mělo dojít, budeme požadovat kompenzaci z výběru mýta na ničené silnice II. a III. tříd,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Mezi hejtmany panovala jasná shoda také v otázce navýšení platů učitelů. „Podporujeme oprávněné požadavky na navýšení platů všech pracovníků ve školství, to znamená učitelů, akademických pracovníků i technického personálu, a to od 1. listopadu,“ řekla předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová