Domů Aktuality Hejtman Karlovarského kraje bude apelovat na vládu kvůli zachování cen tepla

Hejtman Karlovarského kraje bude apelovat na vládu kvůli zachování cen tepla

jednani

Karlovarský kraj zareaguje na situaci hlavního dodavatele tepla v regionu, společnosti Sokolovská uhelná a SUAS GROUP, a požádá dopisem vládu o přijetí takových opatření, aby kraj získal jistotu ekonomicky udržitelného a stabilního zdroje pro centrální zásobování teplem. Jedná se zejména o přechodné období let 2025–2030, než dojde k dobudování nových moderních neuhelných zdrojů energie. Během tiskové konference to v Sokolově potvrdil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Kombinované zdroje pro výrobu elektřiny a tepla dnes skupina Sokolovská uhelná a SUAS GROUP využívá především pro dodávku tepla, ale zároveň s tím produkuje i elektřinu, která přivádí tyto zdroje do ztráty způsobené především nákladem na emisní povolenku. „Pro nás je v současnosti jedinou možností najít ekonomicky přijatelný model podpory provozu zařízení pro výrobu elektřiny a tepla pro příštích pět let, abychom v té době mohli dobudovávat nové technologie, a ty staré pak mohli takzvaně vypnout. Proto by z našeho pohledu měl stát přijít s takovým mechanismem provozní podpory, který umožní za sociálně udržitelných podmínek bez navyšování ceny dodávat teplo domácnostem, podnikům nebo školám. Dále nám jde o zjednodušení povolovacích procesů právě pro přípravu nových zdrojů,“ uvedl Pavel Tomek, předseda dozorčí rady skupiny Sokolovská uhelná a SUAS GROUP. Připomněl také, že společnost má zdroj certifikovaný pro služby výkonové rovnováhy, starty ze tmy a ostrovní provoz, proto považuje za nutné, aby byla rozvodna Vítkov na Sokolovsku vnímána jako uzlový bod, který může v případě neočekávaných výkyvů v síti udržet dodávky elektřiny pro Karlovarský a část Plzeňského kraje. V případě, že by se skupina v přechodném období provozní podpory nedočkala, by mohlo dojít k nárůstu cen tepla pro koncové zákazníky až o desítky procent.

Obavy společnosti Sokolovská uhelná a SUAS GROUP vnímá i vedení Karlovarského kraje. „Na území našeho regionu máme dodavatele tepla a elektrické energie, potřebujeme jeho stabilitu, která je zásadní pro sociální smír v našem regionu. Proto se dopisem obrátíme na premiéra a ministry, aby přijali taková opatření, jež zajistí přijetí legislativy pro přechodné období, která podpoří udržení centrálního zásobování teplem za stabilní cenové úrovně pro 50 tisíc domácností v kraji. Další věcí k řešení jsou emisní povolenky, protože za celou dobu plynuly peníze z regionu, ale už nemíří zpět na potřebné investice,“ zdůraznil hejtman Petr Kulhánek.

Podle krajského radního a starosty města Chodova Patrika Pizingera je klíčová nejen podpora udržení zdroje po přechodnou dobu, ale také vytvoření podmínek a dostatečného času pro modernizaci rozvodných soustav.

V rámci budování nových zdrojů plánuje Sokolovská uhelná a SUAS GROUP pořídit multipalivový kotel pro využití různých tipů paliva včetně tuhých alternativních paliv (TAP), zprovoznit nový paroplynový cyklus a v kombinaci s budoucí kapacitou fotovoltaik a bateriovým úložištěm tak zajistit energetickou bezpečnost regionu spolu s dostupnými dodávkami tepla i elektřiny.

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková