Domů Aktuality Evropské setkání mladých z Karlovarského kraje a Saska

Evropské setkání mladých z Karlovarského kraje a Saska

​Studentky a studenti středních škol z Karlovarského kraje a ze Saska si vyzkoušeli, jak funguje Evropský parlament. Ve čtvrtek 27. dubna se sešli v zastupitelském sále krajského úřadu a společně projednali aktuální Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků. Akci pořádalo Eurocentrum a EUROPE DIRECT Karlovy Vary spolu s partnerským EUROPE DIRECT Vogtland a společností EUTIS​.

Konference byla určena aktivním studentkám a studentům z Karlovarského kraje a saského Markneukirchenu. Konala se v Karlových Varech jako reciproční setkání k loňskému diskusnímu fóru v Sasku. Téměř dvacítka studentů z každé země se zúčastnila simulace jednání Evropského parlamentu nad zjednodušeným legislativním návrhem Evropského aktu o svobodě sdělovacích prostředků.

Průběh byl simultánně tlumočen do češtiny a němčiny podobně, jako to probíhá ve skutečném Evropském parlamentu. Organizaci zajistila nezisková organizace EUTIS, jež má s podobnými událostmi pro mládež v Česku mnohaleté zkušenosti. Tato česko-německá příhraniční akce byla pilotní, poprvé se uskutečnila dvojjazyčně. Díky prostorům zastupitelského sálu byla představa politického jednání téměř dokonalá.

Odpolední část programu se věnovala debatě s regionálními hosty. První téma „Přeshraniční trh práce“ se studenty probral Adrian Lohr ze saského úřadu práce, který pracuje také pro EURES, což je evropská síť pro volný pohyb pracovníků. Téma „Příležitosti pro mladé v Evropské unii“ s mladými diskutovali regionální konzultanti Domu zahraniční spolupráce Markéta Kavalíková a Dan Grigar.

Setkání se rovněž zúčastnili zástupci EUROPE DIRECT Vogtland a doprovázející pedagogové. Závěrem došlo k shrnutí poznatků z proběhlých diskusí a dohodl se další postup ve spolupráci.
Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková