Domů Aktuality Držitelka ceny Magnesia Litera dnes bude besedovat v Lokti

Držitelka ceny Magnesia Litera dnes bude besedovat v Lokti

​„URaNovA“ tak zní název knihy autorky Lenky Elbe, která za svou literární prvotinu získala cenu Magnesia Litera v kategorii debut v roce 2021. A právě s autorkou, jež zasadila děj své knihy do Jáchymova a okolí, budou moci debatovat účastníci besedy v knihovně v Lokti.

Příběh začíná jako víceméně realistická próza s detektivními prvky. Angličan Henry se vypraví do Jáchymova, kde v roce 1968 záhadně zmizela jeho přítelkyně Angela, jejíž otec pocházel z Čech. Text se však brzy mění v oslnivý ohňostroj nápadů, příběhů a žánrů. V knize se objevují prvky thrilleru, fantasy, sci-fi, romancí, které střídají běžné každodenní situace s nadpřirozenými scénami. V popředí však stále zůstává idea věčného boje mezi dobrem a zlem. Zlo je koncentrované právě v Jáchymově, městě uranových dolů, v nichž je pohřbeno utrpení tisíců politických vězňů z padesátých let dvacátého století, jimž autorka tímto pozoruhodným dílem staví pomník.

Lenka Elbe se narodila v Lounech. Vystudovala žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Po krátké novinářské praxi se začala živit jako reklamní textařka a příležitostně jako televizní scenáristka. Tématem její tvorby je svoboda v neutuchajícím boji s temnými proudy snažícími se o její likvidaci, v textu ráda propojuje reálný a fantaskní svět. Literárně ji ovlivnila především díla Franze Kafky, Umberta Eca nebo Harukiho Murakamiho. Kromě psaní se věnuje také grafickému designu a fotografii.

V rámci besedy, která se uskuteční v atriu Městské knihovny Loket v úterý 22. 2. 2022 od 18:00 hod., si budou moci zájemci oceněnou knihu URaNovA zakoupit a nechat podepsat autorkou.
Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková