Domů Aktuality Do sportu míří další krajské dotace

Do sportu míří další krajské dotace

​Rada Karlovarského kraje na svém posledním zasedání odsouhlasila rozdělení příspěvků na podporu sportovní infrastruktury profesionálního sportu a na podporu údržby a obnovy sportovních zařízení. V prvním případě si velké sportovní kluby mezi sebou rozdělí necelých 6 milionů korun, v druhém případě pak na vylepšení sportovišť v regionu půjde více jak 9,7 milionu korun.
V rámci dotačního programu na podporu sportovní infrastruktury profesionálního sportu budou podpořeny kluby, jako jsou HC Energie Karlovy Vary, HC Baník Sokolov, VK Karlovarsko a FB Hurrican. Ty prostředky využijí na uhrazení způsobilých výdajů souvisejících s jejich provozem. „Naší snahou je vytvářet podmínky pro rozvoj vrcholového sportu a finančně tak podporovat regionální kluby, které dosahují mimořádných úspěchů nejen na domácích, ale i světových soutěžích. Prostřednictvím vypsaného dotačního titulu si letos kluby zažádaly o částku přesahující 9 milionů korun. Vzhledem k tomu, že jejich požadavky výrazně překročily samotnou alokaci dotačního programu, museli jsme přistoupit k jejich krácení, a to o 44 procent. Rozdělení dotací musí ale ještě odsouhlasit krajské zastupitelstvo,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák.

V dotačním programu na podporu údržby a obnovy sportovních zařízení bylo přijato na 116 žádostí, přičemž 5 z nich žadatelé stornovali. Všech 111 zbylých žádostí splnilo podmínky dotačního titulu a bylo doporučeno k podpoře, byť v omezené míře. „Nejenom podpora velkých sportovních klubů, ale i podpora malých sportovních klubů či tělovýchovných jednot působících v Karlovarském kraji je jednou z našich priorit. O dotační program byl stejně jako v uplynulých letech velký zájem, celkové požadavky činily po odečtení nezpůsobilých žádostí téměř 18 milionů korun. Důležitou změnou oproti roku 2022 je to, že si žadatelé mohou uplatňovat náklady na energie do maximální výše 50 procent poskytnuté dotace,“ upřesnil radní Jindřich Čermák.

Každý z žadatelů mohl získat příspěvek až 200 tisíc korun. Požadované částky však bylo nutné vzhledem k vyčerpané alokaci dotačního programu procentuálně krátit, a to na 54 procent. Dotace od Karlovarského kraje budou využity například na údržbu a opravu areálu Automotoklubu Mariánské Lázně. Obnovy se také dočkají tratě, střelnice a technické zázemí v biatlonovém areálu Eduard poblíž Jáchymova, zrekonstruována bude i nevyhovující elektroinstalace v areálu Jachtklubu Sokolov a z nového povrchu pro závodní a tréninkové plochy se budou radovat v Jezdeckém klubu Karlovy Vary - Staré Roli. Prostředky rovněž poputují na vylepšení karlovarského sportovního areálu v Drahovicích, kde budou využity nejenom na údržbu sportoviště, opravy tribun a technického vybavení, ale také na úhradu drahých energií.