Domů Aktuality Do krušnohorských obcí zamířili zástupci kraje

Do krušnohorských obcí zamířili zástupci kraje

O dostupnosti zdravotní péče, stavu a údržbě silnic i o výzvách spojených s rozvojem cestovního ruchu diskutoval v tomto týdnu hejtman Petr Kulhánek a krajský radní Vít Hromádko s představiteli obcí Potůčky, Horní Blatná a Nové Hamry.​

Zástupci kraje nejprve v Potůčkách se starostou Vlastimilem Ondrou řešili nutnost zkoordinovat činnost zdravotnických záchranářů na české a německé straně. „Podle informací obce v současnosti funguje spolupráce mezi operačním střediskem naší krajské záchranky a nemocnicí v německém Erlabrunnu, nicméně podmínky této spolupráce je třeba upřesnit. I v souvislosti s projektem Babylon, který propojil záchranáře v příhraničí u města Cham, se na jaře uskuteční velké jednání, jehož cílem by mělo být právě dotažení detailů spolupráce. Jde konkrétně o možnost záchranářů bez omezení zasahovat na obou stranách hranice a zkrátit tak dojezdové časy posádek, o úhrady výjezdů a podobně,“ uvedl hejtman. Dalším tématem byla také možnost vyjmout z krajské silniční sítě úsek z Potůčků směr Ryžovna a přeměnit jej na účelovou komunikaci, kde by mohla být například cyklostezka. Hejtman přislíbil zástupcům obce, že o věci bude jednat s Krajskou správou a údržbou silnic Karlovarského kraje. S vedením krajské policie pak Petr Kulhánek probere možnost zrealizovat plánovaný kamerový systém v obci, který by mohl pomoci monitorovat problémy s prodejem či převozem drog přes hranici.

V Horní Blatné starosta Robert Petro upozornil na problém s chybějícím dětským lékařem v oblasti, do penze by měl odejít také tamní zubař. „Tohle nás pálí plošně v celé v republice. Proto se u nás snažíme alespoň krajskými stipendii motivovat studenty lékařských fakult, aby po ukončení studia pracovali v regionu. Pro příchozí lékaře budeme chtít ve spolupráci s obcemi nastavit takové podmínky, aby tady zdravotníci našli bydlení a zázemí i pro své rodiny,“ dodal hejtman. Starosta také informoval zástupce kraje o záměru města nabídnout k prodeji nově připravené parcely k vybudování rodinného i rekreačního bydlení, připravena je i stavba parkoviště pro turisty a návštěvníky obce. „S krajským policejním ředitelem proberu i možnost výraznějšího značení křižovatky přímo v centru Horní Blatné, kde dochází k častým dopravním nehodám,“ řekl hejtman.

Poslední zastávkou výjezdu zástupců kraje do obcí byly Nové Hamry, kde se diskutovalo o situaci ohledně oblíbeného bufetu Celnice v blízkosti Jelení na hranici se SRN. Ten zřejmě končí s provozem kvůli nedořešeným majetkoprávním vztahům. Starostka Eva Machková dále popsala problém obce s financování obnovy techniky na údržbu místních komunikací hlavně v zimním období. „Není to poprvé, kdy obce zmiňují, že by uvítaly dotaci na nákup techniky k údržbě silnic. Na základě takových podnětů můžeme rozšířit možnosti čerpání příspěvků z Programu obnovy venkova,“ vysvětlil krajský radní Vít Hromádko. Nové Hamry také trápí častý průjezd nákladních vozů se dřevem, jež poškozují nedávno opravené silnice. Hejtman Petr Kulhánek o tom bude jednat na pravidelném setkání s policií. Tématem se stane nejen možné vážení souprav, ale také měření rychlosti osobních automobilů projíždějících obcí. Koordinátora integrovaného dopravního systému Karlovarského kraje pak hejtman požádá o prověření překryvu jízdních řádů autobusů a vlaků na trase do Nových Hamrů a zpět.