Domů Aktuality ​Do kraje přijel prezident republiky Miloš Zeman

​Do kraje přijel prezident republiky Miloš Zeman

​V pořadí již pátou návštěvu našeho regionu dnes zahájil prezident republiky Miloš Zeman. Hlavu státu přivítala před budovou krajského úřadu hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Po krátké společné schůzce se oba přesunuli do zastupitelského sálu na setkání s vedením kraje a zástupci měst a obcí.

Prezidenta ve vestibulu krajského úřadu uvítal lidový soubor Dyleň. Ten si pro významnou návštěvu přichystal krátké hudební i taneční vystoupení v podání svých nejmladších členů. Zastupitelský sál mezitím do posledního místa zaplnili pozvaní hosté. Během úvodního slova hejtmanka prozradila, o kterých tématech by chtěla s prezidentem mluvit. Za jeden z největších problému našeho regionu označila nedostavěnou dálnici D6. Neopomněla zmínit ani fakt, že kraj nemá dostatečné pokrytí leteckou záchrannou službou, chybí zde specializovaná centra, jako je traumacentrum nebo popáleninové centrum, a proto usiluje o zřízení jejího stanoviště přímo v regionu. Zároveň připomněla i snahy o otevření veřejné vysoké školy.

Následoval projev prezidenta, během kterého hovořil nejenom o odchodu obyvatel z regionu, o nízké životní úrovni, ale také pochválil vedení kraje za vybudování kamenného hospice a opravu Císařských lázní, s níž by se po dlouhých letech neúspěšných pokusů mělo začít ještě letos v létě. Zároveň slíbil podporu dostavby dálnice D6. „Mohu zde veřejně slíbit, že tak jako v minulosti si budu pana ministra Ťoka zvát na hrad a budu ho přemlouvat, aby ty prostředky, které věnuje na jiné dálnice, přesunul na D6. Protože já naprosto chápu, že D6 je doslova tepna, a když ta tepna není průchozí, tak se samozřejmě Karlovarský kraj ocitá ve složité situaci, protože jiné kraje na dálnice napojeny jsou,“ uvedl Miloš Zeman. Závěrem pak poděkoval voličům Karlovarského kraje za podporu v druhém kole prezidentských voleb, ve kterém mu dali 57 procent hlasů.

V  diskuzi s krajskými zastupiteli a starosty měst a obcí následně hlava státu odpovídala na otázky týkající se zadržování části korunovačních klenotů Rakouskem, útlumu těžby či spalovny odpadu v Chebu. V závěru setkání proběhlo předání darů a zápis do kroniky kraje. Prezident si z našeho regionu odváží originální pero, které zdobí jeho jméno, kalendář s fotografiemi z uplynulé návštěvy a čokoládu od místního výrobce. Hejtmance předal porcelánový set - dva hrníčky s podšálky. Po ukončení programu na krajském úřadě se delegace přemístila do restaurace Malé Versailles, kde byl již přichystán slavnostní oběd s významnými osobnostmi regionu.
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová