Domů Aktuality Dny evropského dědictví budou zahájeny v Chebu

Dny evropského dědictví budou zahájeny v Chebu

Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně otevírá brány zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií, knihoven, technických památek, militarií, budov, objektů a dalších prostor, v nichž je uchováváno množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví. Zahájení těchto významných dnů se koná každoročně v jiném městě České republiky. Tentokrát se uskuteční v Chebu, ve městě, jež si připomíná 700. výročí připojení Chebska k zemím Koruny české.

V České republice se nezpřístupňují pouze historické památky, které jsou oficiálně prohlášeny kulturními památkami, jako jsou známé hrady, paláce a katedrály, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.), které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.

V Chebu bude připraven velmi bohatý program, který nabídne například celodenní historické slavnosti se středověkým tržištěm na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, slavnostní udělení titulu Nositel tradice lidových řemesel, prohlídky Retromusea, galerie a vzácné chebské procesní monstrance, výstavu replik korunovačních klenotů, workshopy pro děti i dospělé v Galerii G4 a tesařskou dílnu. Dále také autorské čtení v chebském divadle, festival piva v areálu Krajinky, rytířský turnaj, prohlídky historických krovů, výstavu kronik a mnoho dalšího.

Dny evropského dědictví v České republice mají podporu vrcholných vládních činitelů a orgánů. Ta dává Dnům evropského dědictví v České republice patřičný význam a rozměr a vůči světu jasně signalizuje vztah nejvyšších autorit státu k našemu zděděnému kulturnímu odkazu. Od roku 2001 se součástí Národního zahájení EHD stalo i udílení titulu Nositel tradice lidových řemesel ministrem kultury ČR.

Program oslav Dnů evropského dědictví je uveden na webových sránkách akce.

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková