V Abertamech se uskutečnil další osvětový seminář pro starosty Karlovarského kraje, organizovaný odborem regionálního rozvoje Krajského úřadu Karlovarského kraje. Akce navázala na předchozí setkání, jednalo se již o čtvrtý seminář, tentokrát zaměřený na drobnou architekturu v krajině. Obsahem byla aktuální, potřebná a rezonující témata.
V úvodu připomněl Lukáš Švéda, vedoucí oddělení územního plánování, Územní studii Krušné hory – západ. Studie byla vyhotovena v červenci 2022, a téma tak mohl zasadit do souvislosti koncepčních dokumentů, které se k danému území vztahují. Otevřel také téma volné krajiny a drobných staveb v ní, jak k nim přistupovat, co přináší a jaká jsou s těmito stavbami spojená rizika.
Navazující přednáška vedoucí odboru regionálního rozvoje Jany Kaválkové představila možnosti, jak přistupovat nejen ke krajině Krušných hor, jak rozvíjet region ohleduplně a zároveň funkčně, a to s důrazem na kvalitu. Jednou z možných podpor pro toto zájmové území a implementaci územní studie může být dotační program Karlovarského kraje, který je určen pro nástupy do území a nouzová nocoviště.
Ředitel Destinační agentury Krušnohoří Štěpán Javůrek a Jan Kerner popsali proces přípravy umístění útulny ve vybraném území. Jejich zkušenosti s návštěvníky a obyvateli krušnohorského území rozproudily diskuzi a dotazy, kdy, kde a za jakých podmínek umisťovat útulny do volné krajiny. Štěpán Javůrek ve svém výkladu připomněl, že je to již 5 let od zápisu Krušnohoří na seznam UNESCO a tuto skutečnost je třeba posilovat, což se podaří jedině v případě vzájemné spolupráce a účelné propagace.
První blok zakončila Pavlína Valentová, krajinná architektka z Kanceláře architektury města Karlovy Vary. Ta se ve své prezentaci podrobněji zaměřila na jednotlivé prvky drobné architektury využitelné v krajině, jako je mobiliář, sakrální stavby a zastávky v krajině. Dále představila příklady přírodně blízkého řešení drobných parkovacích ploch.
Ve druhé části se s posluchači podělili o své zkušenosti z Krkonoš Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku, a Eva Šulcová, ředitelka Destinační společnosti pro TO Krkonoše. Radek Drahný se zaměřil na problematiku útulen, které mají v KRNAPu léty prověřené. Popsal také negativní zkušenosti s tímto současným fenoménem. Eva Šulcová poté připomněla potřebu co možná nejširší edukace v takové podobě, aby postihla všechny sociální i věkové skupiny.
V závěru setkání probíhala diskuze.
Zájemci navštívili architektonický skvost, vilu Felicitas (Zenker), s komentovanou prohlídkou. Seminář se uskutečnil pod záštitou ministra pro místní rozvoj a ve spolupráci s městem Abertamy. Poděkování patří starostce města Abertamy Renatě Mrňkové a jejím spolupracovníkům za vytvoření příjemného prostředí pro konání akce a organizaci prohlídky vily.