Domů Aktuality ​Cyklistická sezóna začala, pozor na elektrokoloběžky na silnicích

​Cyklistická sezóna začala, pozor na elektrokoloběžky na silnicích

​S příchodem jarního počasí začínají vyrážet na vyjížďky nejen motorkáři a cyklisté. Stále častěji se pak můžeme na silnících setkat také s jezdci na elektrokoloběžkách. Ti si však mnohdy neuvědomují, že by měli dodržovat stejná pravidla, jako jsou platná pro cyklisty. I oni jsou totiž účastníky silničního provozu. Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje upozorňuje, na co si dát pozor, pokud vyrazíte za krásami regionu na elektrokoloběžce.

„Koloběžka nebo elektrokoloběžka s výkonem do 1 kW a maximální konstrukční rychlostí do 25 km/hod. se totiž z hlediska provozu na pozemních komunikacích považuje za jízdní kolo. Osoby jedoucí na elektrokoloběžce musí k jízdě užít buď stezku pro cyklisty, jízdní pruh pro cyklisty, nebo přilehlou pozemní komunikaci. Přitom smějí jet po silnici pouze jednotlivě za sebou a při pravém okraji vozovky. Stejně jako u cyklistů dítě do 18 let může vyjet na koloběžce jen s cyklistickou přilbou. Děti mladší 10 let musí jet po silnici pouze pod dohledem osoby starší 15 let,“ uvedla Zuzana Churaňová z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.

Uživatel elektrokoloběžky by měl dbát i na povinnou výbavu, která obsahuje minimálně dvě na sobě nezávislé účinné brzdy, zadní odrazku červené barvy, odrazky oranžové barvy na paprscích alespoň jednoho kola, v případě snížené viditelnosti světlomet svítící dopředu bílým světlem a zadní svítilnu červené barvy. Důležité je také oblečení. Doporučuje se zvolit výrazné či přímo reflexní oblečení, aby jezdci byli dobře vidět i při zhoršeném počasí na mnohem větší vzdálenost.

„Jako řidič nesmí jezdec na elektrokoloběžce před jízdou ani během jízdy požít alkohol nebo jiné návykové látky. Mezi nejčastější přestupky uživatelů elektrokoloběžek v ulicích města pak patří především jízda po chodníku, stezkami pro chodce, po přechodech pro chodce nebo jízda tam, kam je vjezd cyklistům dopravními značkami zakázán. Častá je i jízda na elektrokoloběžce bez osvětlení za snížené viditelnosti,“ doplnila Zuzana Churaňová.