Domů Co se změnilo od posledních návštěv v obcích a městech, zjišťovali zástupci kraje na svém výjezdu

Co se změnilo od posledních návštěv v obcích a městech, zjišťovali zástupci kraje na svém výjezdu

vyjezd

Pokračování výjezdů do měst a obcí Karlovarského kraje tentokrát zavedlo hejtmana Petra Kulhánka a radního Víta Hromádko do Jindřichovic, Šindelové a Přebuze. Ve všech třech případech se jednalo již o opakované návštěvy, které ukázaly posun v řešení některých problémů. 

„Kromě Šindelové jsme se sešli se stejnými tvářemi jako při poslední návštěvě. Opět bylo velmi milé slyšet, že mnohé z potíží a nepříjemností, které v obcích vedení řešila, našly svá řešení. Nicméně i tentokrát jsme si odvezli několik úkolů a návrhů na zlepšení života zejména v menších obcích a vůbec nejmenším městě v České republice. I nadále se budeme snažit vycházet starostům a starostkám vstříc, protože jejich práce je pro nás nepostradatelná,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.                 

V Jindřichovicích je tématem číslo jedna zejména stav komunikací II. a III. třídy. Starostka Martina Majdáková považuje za nejhorší stav komunikace mezi Jindřichovicemi, Mezihorskou a Vřesovou a dále také úsek Dolní Nivy – Háj. Těmto škodí zejména těžké nákladní vozy, které z lesů přepravují odtěžené dřevo. Po cestě se tak řidiči velmi často setkávají s utrženými krajnicemi a poničeným povrchem. Protože však neexistuje dohledový orgán, je tato problematika jen velmi těžko řešitelná. V obci nyní bude zastupitelstvo rozhodovat o příspěvku pro místní restauraci z obecního rozpočtu. Jedná se o místo setkávání místních obyvatel a pokud by nebylo možné zachovat jeho provoz, zásadně by tento fakt zasáhl do komunitního života v obci. Jde problém, se kterým se na svých cestách zástupci kraje setkávají velmi často.    
        
Ve vedení obce Šindelová došlo od poslední návštěvy ke změnám a v čele obecního úřadu stojí starostka Věra Drozdíková. Ta seznámila hejtmana a radního se situací s odpadovým hospodářstvím, kdy obec ustoupila od podpory individuálních čističek pro jednotlivé domácnosti a vytipovala centra pro vznik lokálních septiků, k nimž se budou moci napojit další domácnosti. Šindelová se nachází v tzv. radonové zóně, proto zde řeší přítomnost radonu ve vodě. V obci nyní probíhá měření, na jehož základě by měla vzniknout studie, jež potvrdí nezávadnost vody. Potýkají se zde i s problémem absence dat pro pasportizaci do digitální technické mapy. Vedení obce se proto snaží získávat všechny odpovídající a potřebné dokumenty. Pochvalu si vysloužil projekt ve spolupráci s destinační agenturou Krušnohoří, který se snaží zajistit udržitelný cestovní ruch na území Krušných hor, a to v kooperacii s dotčenými městy a obcemi.         

„Od vedení měst a obcí velmi často slýcháme chválu na náš krajský Program obnovy venkova, ze kterého mohou obce v časovém rozmezí tří let čerpat 250 tisíc korun ročně. V Šindelové finance využili na vytvoření veřejného prostranství v Krásné Lípě, kam umístili komunitní gril, posezení a zbývá osadit ještě herní prvky pro děti. V Přebuzi pak finance využili na pořízení traktoru s radlicí, ten využívají zejména v pro zimní údržbu, ale využití nalezne i mimo zimní sezónu. Pro příští rok chystáme změnu tohoto programu, chtěli bychom do něj nasypat víc peněž a umožnit obcím čerpání kompletní částky už třeba hned v prvním roce tříletého cyklu,“ doplnil radní pro oblast rozvoje venkova Vít Hromádko.                  

Součástí návštěvy v Přebuzi bylo slavnostní zahájení provozu na mostu přes řeku Rolavu. Za jeho opravu kraj zaplatil 6,5 milionu korun. Protože Přebuz je nejmenším městem v ČR, bylo by pro něj naprosto nereálné most opravit. Kraj ho proto převzal do svého majetku, nyní, kdy byla rekonstrukce dokončena, dojde k předání zpět do majetku a správy města Přebuz. Na následném jednání na úřadě představil starosta Martin Bruoth další plány ohledně vybudování místního velkého parkoviště o rozloze jednoho hektaru. Snaží se tak zamezit neorganizovanému odstavování vozů návštěvníky Přebuze a blízkého okolí. Po zapracování změn do územního plánu pak nic nebude bránit podání žádosti na stavební úřad a realizaci projektu.    

 

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace