Dne 15.1 2025 se uskutečnila tradiční akce, která probíhá vždy po skončení finálové části Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR, jíž organizuje Gymnázium Cheb. Během několikahodinového programu jsme se spolu s dalšími členy realizačního týmu chebského gymnázia, zástupci vítězného týmu z pražského gymnázia Oty Pavla a v pořadí nejúspěšnějšího slovenského gymnázia z Nitry setkali s významnými představiteli českého společenského života. Po celou dobu nás doprovázel ředitel školy Antonín Jalovec a radní pro školství Karlovarského kraje Hana Žáková.
Naše první návštěva vedla do sídla Ministerstva zahraničních věcí České republiky, kde jsme měli unikátní možnost navštívit běžně nepřístupné prostory nádherného Černínského paláce, a to včetně soukromého bytu ministra Jana Masaryka. Na závěr jsme pak měli příležitost pohovořit si především o aktuální politické situaci ve světě s náměstkem ministra zahraničí Janem Marianem.
Po návštěvě centra české diplomacie jsme se v nedalekém Arcibiskupském paláci setkali s bývalým pražským arcibiskupem a jediným žijícím kardinálem v ČR a SR Dominikem Dukou. Během zajímavé besedy zavzpomínal na svá středoškolská studia, která absolvoval na královéhradeckém gymnáziu.
Následoval rychlý přesun do prostor Senátu, kde nás očekával druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ten nezapřel svou bývalou profesi pedagoga a snažil se zjistit od přítomných studentů, co považují za největší událost, jež proběhla v období, na které byl zaměřen poslední ročník dějepisné olympiády. Po krátké neformální besedě obdrželi úspěšní studenti pamětní listy a za několik minut se všichni přemístili do nedaleké Poslanecké sněmovny, kde následovalo přijetí její předsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou. V projevu ocenila iniciativu chebského gymnázia i hlavního organizátora, Miroslava Stuláka a v závěru vyzvala přítomné, aby se aktivně zapojovali do veřejného života.
Během následné cesty na Staroměstské náměstí jsme se náhodně setkali s populárním hercem Ondřejem Vetchým, který byl, jak nám sdělil, navštívit poslance kvůli svým aktivitám na podporu napadené Ukrajiny.
Přesunuli jsme se na Malostranské náměstí a v nedaleké Karmelitské ulici se v sídle Ministerstva školství ČR setkali s náměstkem ministra Jaroslavem Millerem. Zde jsme se dozvěděli zajímavé informace o budoucích plánech a připravovaných změnách rámcového vzdělávacího programu. Pan náměstek projevil o chebské gymnázium značný zájem a přislíbil naši školu osobně navštívit. Tímto společně strávený den členů realizačního týmu a úspěšných studentů posledního ročníku dějepisné soutěže skončil.
(Autor: žákyně Gymnázia Cheb - Christina Patočková a Silvie Jakubíková, upraveno)