Domů Aktuality Chebské muzeum chystá k výročí vraždy Albrechta z Valdštejna komentovanou prohlídku

Valdštejn

V neděli 25. února to bude přesně 390 let, kdy byl v Chebu v prostorách dnešního muzea zavražděn generalissimus císařských vojsk, vévoda Albrecht z Valdštejna. Osobnost tohoto významného českého vojevůdce a šlechtice spolu s okolnostmi, které vedly k takzvaným Chebským vraždám, si budete moci připomenout během speciálně připravené prohlídky.

Albrecht z Valdštejna vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.

Komentovaná prohlídka, která připomene tragické okolnosti jeho smrti, se uskuteční již tuto neděli od 15 hodin v Muzeu Cheb. Na nádvoří bude mimo jiné zřízeno improvizované pietní místo, kde bude možné položit květinu či zapálit svíčku. Další informace o akci najdete na webu krajské kulturní instituce.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová