Ještě před pár lety neznal dílo Pavla Saláka vůbec nikdo. Tento nenápadný muž žil na okraji společenského zájmu a nejvíce spokojený byl ve chvílích, kdy se mohl věnovat svým ekologickým aktivitám. Dnes jsou jeho práce vystavovány v galeriích. Vernisáž výstavy s názvem „Pavel Salák. Muž, který sází borovici blatku“ se uskuteční ve středu 15. ledna od 17 hodin v Galerii výtvarného umění v Chebu.
Jan Salák se dlouhou dobu obával, aby jeho fantazijní světy někdo neoznačil za projev pominutí smyslů. Nechtěl být vystaven kritice, nezajímal ho ohlas, jen práce samotná. Výsledkem jeho soustředěné, po desetiletí trvající tvorby, je ojedinělé dílo balancující na hranicích malby a konceptuálních a ekologických projektů.
Samotný osud tohoto umělce je velmi zajímavý. Původně absolvent lesnické školy přišel kvůli radikálnímu přístupu k ochraně lesa o zaměstnání a na nějaký čas i o střechu nad hlavou. Nyní žije v Sokolově v garsonce jednoho z paneláků a po okolí sází a opečovává borovici blatku – vzácný endemický druh, jehož existenci objevil v Krušných horách. Každý z více než tisícovky Salákových stromků má svůj jedinečný příběh. Dokládají to složky plné fotografií, kreseb, tabulek a terénních záznamů. Právě tato část jeho aktivit se v roce 2023 obtiskla do názvu knihy rozhovorů Aleše Palána s utajenými malíři „Muž, který sází borovici blatku“. Stejný název nese i chebská výstava. Více informací najdete na webu kulturní instituce.