Na úvod setkání zástupci kraje shrnuli, jaké jsou možnosti města Aš na čerpání finančních příspěvků z Fondu spravedlivé transformace určených na revitalizaci uhelných regionů. „Město připravilo strategický projekt Vlaštovka s cílem obnovit a rozvíjet místní podnikání. Za stejným účelem vznikl i Lex Aš, který má oblast daňově zvýhodňovat a vytvořit speciální ekonomickou zónu. Zároveň usilujeme o to, aby bylo město Aš zařazeno mezi hospodářsky a sociálně ohrožená území, a mohlo tak žádat o podporu na svoji obnovu,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Vedení města dlouhodobě trápí zhoršená bezpečnostní situace kvůli sociálně vyloučené skupině obyvatel, která tvoří asi 10 % z celkové populace. Ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování byly realizovány dva integrační programy, avšak bez většího účinku. Celostátní redukce poboček České pošty se nevyhla ani místním. V souvislosti s tím, řeší starosta problém s příslušnou budovou, o níž město projevilo zájem a na základě znaleckého posudku ji mělo v úmyslu odkoupit. Nyní ale dostalo informaci, že objekt má jít do aukce, hejtman proto přislíbil situaci prověřit u vedení České pošty. Projednávala se také možnost opětovného zprovoznění autobusového dopravního spojení Aš–Selb, které fungovalo až do pandemické krize, nebo spolupráce s Karlovarskou krajskou nemocnicí, díky níž budou moci ašští navštěvovat ambulantní specialisty, jako je diabetolog, urolog nebo kožní lékař. Od představitelů města zazněly také obavy týkající se dopadu vládního konsolidačního balíčku, zejména v oblasti hazardu. Jeho úprava totiž zásadně ovlivní zisk pro obce. Dosud připadlo obci z celkového výnosu 65 %, státu pak 35 %, nyní by stoprocentní výnos dostal stát s následným přerozdělením obcím dle počtu obyvatel. V případě Aše to znamená výpadek 100 milionů korun z městského rozpočtu.
Františkovy Lázně se potýkají především s problematikou lázeňských domů, které se proměnily v ubytovny pro zahraniční, zejména ukrajinské pracovníky, což negativním způsobem ovlivňuje atmosféru města. Zástupci kraje zjistí možnosti dalšího postupu, jelikož neexistuje způsob, jakým by obec mohla situaci svépomocí regulovat. Při setkání byla objasněna také mylná mediálně šířená informace ohledně dálnice D6, která nebude zpoplatněna, minimálně do doby, než budou dokončeny úseky přímého spojení s Prahou. Kapacita vzdělávacích zařízení je v současné době dostačující, avšak s plánovaným využitím rozvojových zón k výstavbě rodinných domů nejen ve Františkových Lázních, ale i okolních obcích se poptávka s největší pravděpodobností zvýší. Starostka proto požádala o součinnost v řešení této věci na krajské úrovni. „Vzhledem k tomu, že je území zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO bylo jedním z témat i plán ochrany. Domluvili jsme se na schůzce s Dobrovolným svazkem obcí, kam patří právě Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary, abychom navrhli společný postup v přípravě jednotlivých plánů a jednali koordinovaně,“ doplnil radní Vít Hromádko. Dojem z malebného lázeňského města kazí turistům zchátralá budova vlakového nádraží. Správa železnic veřejně prohlásila, že s její obnovou začne od roku 2024, avšak i přes žádost vedení města nebylo vydáno písemné potvrzení. Hejtman přislíbil, že záležitost zmíní na společné schůzce s regionální ředitelem Správy železnic.