Domů Aktuality Během oslav zápisu Krušnohoří na seznam UNESCO v Jáchymově proběhla konference zaměřená na budoucnost památky

prezentace náměstka hejtmana

U příležitosti pětiletého výročí zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO se dnes v Jáchymově koná celodenní oslava s nabitým zážitkovým programem. Ten odstartoval v 10 hodin v Královské mincovně Jáchymov konferencí za účasti zástupců významných institucí a měst spjatých s Krušnými horami včetně německé (saské) strany. Řečníci reflektovali uplynulých pět let a nastínili vize a plány památky do budoucna.

Úvodního slova a zahajovacího příspěvku se ujal náměstek hejtmana Vojtěch Franta s gescí v oblasti lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO. Přítomným hostům shrnul, jaké kroky vykonává Karlovarský kraj na podporu památek zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO, a představil, jaké další aktivity na budoucí rozvoj chystá. S totožným tématem jen z pohledu Ústeckého kraje navázal Jiří Řehák.

Následně pokračoval Helmuth Albrecht, který nabídl souhrn aktivit uskutečněné saskou stranou, Lada Lapinová se jako reprezentantka města Jáchymov podělila o výhody, úspěchy i problémy, které s sebou nese zápis města na Seznam světového dědictví, a Štěpán Javůrek z destinační agentury Krušnohoří zdůraznil přidanou hodnotu hornické památky v podobě zvýšeného zájmu turistů a její přínos pro lokální ekonomiku. Další z řečníků Michal Urban ze společnosti Montanregion Krušné hory/Erzgebirge navíc na náměstí Republiky pokřtí svoji novou knihu České Krušnohoří před rokem 1945 očima saských fotografů.

V rámci doprovodného programu mohou zájemci absolvovat prohlídky významných jáchymovských míst, jako jsou Štola č. 1, muzeum Královské mincovny, Latinská knihovna, kostel sv. Jáchyma a další. Účastníci si mohou vyzkoušet školu rýžování nebo si prohlédnout objekt, kde má vzniknout návštěvnické centrum UNESCO. Nebude chybět ani několik hudebně kulturních vložek, o ty se postarají regionální kapely Pološero, Steven´s a Shoe Cut. Program vrcholí v 21 hodin noční prohlídkou Špitálního kostela.

Akce se koná s přispěním Ministerstva kultury z programu Podpora pro památky světového dědictví.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková