Domů Aktuality Během Kraje dokořán představí firmy e-mobilitu i principy cirkulární ekonomiky a recyklace

​Zažijte neopakovatelný den plný zábavy, kulturních vystoupení, vzdělávacích přednášek a kreativních workshopů. V pátek 23. 6. 2023 v areálu krajských institucí budete mít kromě jiného možnost navštívit stany firem, které využívají principů cirkulární ekonomiky a recyklace, zúčastnit se debat zaměřených na udržitelnost, prohlédnout si elektromobily, prostředky budoucí formy dopravy s nulovou produkcí emisí nebo být svědky představení zbrusu nového modelu značky Mercedes-Benz.​

Elektromobilita je stále populárnější a očekává se, že v budoucnu se zájem o ni bude ještě zvyšovat. Tuto variantu osobní dopravy představíme na Kraji dokořán nejen teoreticky v rámci diskuzních panelů, ale také prakticky. Zájemci si tak mohou vyzkoušet jízdu na vlastní kůži v jednom z vystavených elektromobilů. S ohledem na Operační program spravedlivá transformace a postupnou obnovu regionu může být e-mobilita dalším způsobem, jak pomoci kraji dosáhnout klimaticky neutrálního hospodářství,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Autorizovaný dealer vozů značky Mercedes-Benz S. & W. Automobily si nejen pro fanoušky elektromobilů připravil opravdu ojedinělý zážitek. Můžete být mezi prvními v České republice, kdo uvidí zbrusu nový model EQE SUV. Jeho národní uvedení na trh proběhne totiž až následující den 24. 6. 2023. Společnost AutoPalace Group nabídne ukázku užitkového vozu Volkswagen ID Buzz a osobních vozů Audi Q4 e-tron a Volkswagen ID 5 a ID 4. O víkendové zapůjčení posledně jmenovaného vozu probíhá již nyní soutěž na facebookovém profilu Karlovarského kraje, podrobnější informace najdete v příspěvku. Auto Schöner představí vůz značky Cupra a Škoda, konkrétně model Enyaq, v němž mohou zájemci absolvovat testovací jízdu. Mezi vystavovateli najdete také prodejce Autobond Group a Auto Eder.

Cirkulární ekonomika neboli oběhové hospodářství funguje na základě myšlenky opakovaného používání surovin, čímž nevzniká žádný odpad. Tento koncept zavedla také firma Mattoni 1873, jež během akce Kraj dokořán zajistí pitný režim. Svou přírodní minerální vodu nově stáčí do skleněných lahví, které po vypití jednoduše vrátíte.

Hydroponické kontejnery, ve kterých lze bez ohledu na klima po celý rok pěstovat zeleninu, drobné ovoce či mikrobylinky představí úspěšný start-up GreeenTech. V kontrolovaném prostředí se rostliny pěstují v živném roztoku pod umělým světlem a díky recirkulaci se spotřeba vody sníží až o 95 %. Firma tak přináší jedinečný a moderní způsob zemědělství, jímž usiluje o potravinovou soběstačnost příslušné země.

Ve stánku Ministerstva životního prostředí se mohou zájemci blíže seznámit s Operačním programem spravedlivá transformace, jehož cílem je revitalizace nejvíce zasažených uhelných regionů, kam patří i Karlovarský kraj. Součástí bude také tzv. opinion wall, proto neváhejte a přijďte se podělit o svůj názor.

Máte doma starý a již nevyužívaný mobilní telefon? Během akce Kraj dokořán budete mít příležitost ho odevzdat neziskovému projektu Remobil, který ho za vás následně zrecykluje. Iniciativa vznikla za účelem zamezit hromadění nepotřebných mobilních telefonů v domácnostech a snížit tak dopady na životní prostředí. Navíc, pokud budete mít štěstí, můžete vyhrát nový mobilní telefon nebo voucher na konzumaci do Kavárny Srdcovka v areálu krajských institucí.

Recyklační program Recyklohraní podporuje environmentální výchovu v mateřských, základních i středních školách. Žáci a studenti své znalosti prohlubují pomocí tematických her, kvízů a také praktických činností v podobě zpětného odběru použitých baterií a drobných elektrozařízení. Program funguje od roku 2008 a zabývá se oblastmi, jako je třídění a recyklace odpadů, šetrná spotřeba vody nebo klimatická změna. Již nyní probíhá soutěž určená žákům a studentům „Ulov mamuta!“. Nasbírejte se svými spolužáky co nejvíce nepotřebných mobilních telefonů a vyhrajte hejtmanský dort.

Na Kraji dokořán se budou prezentovat či se účastnit tematických diskuzí i následující firmy: Czechinvest, Eurocentrum, Institut cirkulární ekonomiky nebo Rekola.

Bližší informace o akci najdete na krajských sociálních sítích, krajském webu a na webových stránkách akce https://www.krajdokoran.cz/.
Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková